Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Trilógia Storočie mapuje dejiny ľudstva (Knižné novinky)

Trilógia Storočie mapuje dejiny ľudstva (Knižné novinky)

| On 18, Okt 2013

V prvom októbrovom výbere knižných noviniek pre čitateľov vyberáme monumentálny historický román, prvé slovenské vydanie slávnej klasiky a neobídeme ani finalistu Anasoft litera. Nadšení prívrženci fyziky sa určite potešia biografii najgeniálnejšieho teoretického fyzika dnešnej doby a knižke o osobnostiach, ktoré sa preslávili na poli vedy.

Pád titanov (Ken Follett) - Prvý diel trilógie Storočie

Ken Follett bol dlho považovaný za majstra trileru, ale keď napísal historický román Piliere zeme a ešte úspešnejšie voľné pokračovanie Na veky vekov , získal si milióny čitateľov na celom svete. Nečakaný a aj závratný úspech Follettových románov ho viedol k rozhodnutiu napísať monumentálnu historickú trilógiu Storočie, v ktorej mapuje najnovšie dejiny ľudstva.

Dramatické udalosti Prvej svetovej vojny, Ruskej revolúcie a boja žien za volebné právo, ktoré otriasli celým svetom, spoja osudy piatich rodín z rozličných krajín a spoločenských vrstiev. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Tatran, 2013; 812 strán, slovenský jazyk.

 

Stephen Hawking - Jeho život a dílo (Kitty Fergusonová)

Autorizovaný životopis jedné z nepozoruhodnějších postav současnosti. A navíc průvodce teoretickou fyzikou řečí normálních smrtelníků. České vydání lektoroval Jiří Grygar.

Stephen Hawking je jednou z nejpozoruhodnějších postav současnosti. Tento cambridgeský génius si získal celosvětové renomé jako brilantní teoretický fyzik a navíc se stal velkým zdrojem inspirace pro každého, kdo byl svědkem jeho vítězství nad postižením. Toto je Hawkingův životní příběh očima Kitty Fergusonové, která se při psaní mohla spolehnout na pomoc samotného Hawkinga a jeho blízkých spolupracovníků. Navíc má Kitty dar překládat jazyk teoretických fyziků do řeči normálních smrtelníků.

Kniha přináší pestrý obraz Hawkingova dětství, srdceryvných počátků jeho boje s postižením motorického neuronu během prvního roku postgraduálního studia na Cambridgi, sílícího mezinárodního věhlasu a dlouhých let osobního boje o přežití a snahy vědecky pochopit vesmír. Průběžně také shrnuje a laikovi vysvětluje vědecké teorie, kterými se Hawking zabýval. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Práh, 2013; 416 strán, český jazyk.

 

Atlas zabúdania (Peter Krištúfek)

Netradične spracovaná kniha, ktorá čitateľa prevedie posledným storočím na Slovensku originálnou formou. Zachytáva obdobie rokov 1914 – 2014, pričom každému roku je priradený jeden text, ktorý vyjadruje atmosféru danej doby: list, telegram, báseň, správa, nariadenie, rozsudok, rozhovor, zápis v kronike, denníkový záznam… Alebo zaujímavý, zabudnutý pohľad na vtedajší osobný či verejný život. Kniha vznikala voľne popri písaní predošlého Krištúfkovho románu Dom hluchého (finalista Anasoft litera 2013), pri zbieraní historického a dobového materiálu.

Každý exemplár knihy obsahuje tri zberateľské záložky – dobové artefakty, ktoré sú tiež súčasťou spomínania: svätý obrázok, legendárnu zelenú stokorunáčku, reklamu na Schichtovo mydlo či dobové fotografie.

Pamätáte si ešte pioniersky sľub? Poznáte text Charty 77? Spomeniete si, čo ste robili v novembri 1989? Viete, kedy a prečo bol na Slovensku Franz Kafka? Odpovede nájdete v knihe o minulosti, na ktorú by sme nemali zabudnúť. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Artforum, 2013; 216 strán, slovenský jazyk.

 

Zápisky mladého lekára (Michail Bulgakov)

Prvé slovenské vydanie slávnej poviedkovej zbierky.

Cyklus poviedok Michaila Bulgakova Zápisky mladého lekára je retrospektívnym pohľadom začínajúceho spisovateľa na svoje lekárske začiatky. Autor, niekedy sebaironicky, avšak vždy s pocitom veľkej zodpovednosti za ľudský život, rozpráva o svojich prvých, často závažných, ale väčšinou do úspešného konca dovedených lekárskych prípadoch. Vďaka milosrdnosti ľudskej pamäti spomienky mladého lekára – človeka z veľkomesta, ktorého osud zavial do hlbokej ruskej provincie – nadobúdajú jemne groteskný charakter. Všetky poviedky cyklu sú vystavané na autobiografickom materiáli, podobne ako tragická novela o narkotickej závislosti Morfium, ktorá pôvodne nebola súčasťou cyklu. Doslov: Valerij Kupka. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Európa, 2013. Preklad: Ivana Kupková; 136 strán, slovenský jazyk.

 

Vědci – Cesty objevů (kol.)

Kniha, kterou připravil mezinárodní tým autorů, popisuje život a dílo 43 osobností, jež se proslavily na poli vědy. Pokrývá všechny hlavní vědecké obory, od astronomie po psychologii.

Každá z těchto třiačtyřiceti vynikajících osobností vědy zde má svůj portrét, ať už rytinu, malbu, fotografii či sochu. Navíc jsou v knize reprodukce jejich vlastních poznámek, nákresů a diagramů, případně i osobních dopisů, které umožňují blíže nahlédnout do jejich životů a projít cestami, jež je vedly k objevům. Vědci jistě zaujme nejen zájemce o vědu, ale i ty, kdo rádi čtou o životech velkých osobností a koho zajímá, jak vlastně lidstvo dospělo k současnému chápání fyzického světa kolem nás i vnitřního světa v nás. Knihu doprovází 220 ilustrací.

Vydavateľstvo: Slovart CZ, 2013; 304 strán, český jazyk.

foto: http://www.flickr.com/photos/s-puntidivista/1442685099/