Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

PR

Artičoky opäť prinesú dávku umenia

Artičoky opäť prinesú dávku umenia
Artičoky opäť prinesú dávku umenia

| On 12, Okt 2013

Multižánrový festival Artičoky sa uskutoční 18. a 19. októbra v kultúrnom centre Stanici Žilina-Záriečie už po tretíkrát. Predstaví osobnosti z oblasti vizuálneho umenia, filmu, kultúry, marketingu a mnohých ďalších odvetví, ktoré ponúknu účastníkom praktické rady a tipy. Program festivalu tvoria prednášky, diskusie a workshopy spojené s témou ako sa uchytiť v reálnom svete umenia.

„Predchádzajúce dva ročníky sme umožnili študentom prezentovať svoje práce verejnosti, tretí ročník chceme posunúť ešte ďalej. Pripravujeme prednášky a workshopy o tom, ako preraziť v tejto brandži, ako funguje marketing či ako získať financie na realizáciu umeleckých projektov,“ uviedla jedna z organizátoriek Martina Mäsiarová.

Medzi účinkujúcimi je Rado Ondřejíček, marketingový guru, spisovateľ, bloger na portáli Humno.sk. Na Artičokoch vystúpi s prezentáciu vlastného projektu Cynická obluda.. Soyart alebo „so young art“ je projekt Mišky Kučovej a Igora Rjabinina. Tým, že prenajímajú diela mladých umelcov do priestorov mimo galérií nielen pretvárajú kancelárie na výstavné miestnosti, ale pomáhajú umelcom financovať ich tvorbu už v začiatkoch.

Usporiadatelia tiež pozývajú na workshop tvorby zinov pod vedením členov občianskeho združenia študentov fotografie APART, alebo blok venovaný efektívnej argumentácii s Jakubom Kobelom zo Slovenskej debatnej asociácie.

„Diváci sa môžu tešiť aj na intermediálnu umelkyňu a víťazku Ceny Oskara Čepana za rok 2002 Pavlínu Fichtu Čiernu, či na Bohdana Smiešku, ktorí pracuje pre nadáciu Intenda a grantová program Podporujeme súčasné umenie. Divákom ponúkne náhľad do fungovania nadácie a systému udeľovania grantov,“ povedal Denis Kozerawski, člen OZ APART a zároveň organizátor festivalu.

Artičoky sú projektom neformálnej skupiny študentov zo Žiliny. Pred tromi rokmi sa zhodli na tom, že v Žiline chýba priestor, kde by mohli začínajúci umelci prezentovať svoje diela a získavať nové vedomosti z umeleckej praxe. Predchádzajúce dva ročníky umožnili študentom prezentovať svoje práce verejnosti, tretí ročník sa posúva ďalej. Festival je určený nielen pre študentov, ale pre všetkých, ktorí sa o umenie zaujímajú, alebo ho tvoria. Inšpiratívnymi príbehmi odborníkov a úspešných umelcov chcú motivovať kreatívnych mladých ľudí.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko v rámci programu O2 Think Big a v spolupráci s Nadáciou Ekopolis .