Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Skvelý ročník Colours of Ostrava

Skvelý ročník Colours of Ostrava

| On 26, Júl 2013

V Ostrave, rovnako ako v Budapešti, organizujú festival v centre mesta. Kým u našich južných susedov okupujú návštevníci ostrov Óbuda, českí organizátori už druhý rok sústredili festivalové dianie do objektu železiarní Dolní Vítkovice. Zaujímavý nápad, ktorý dotiahli do úspešného konca. Festival úplne prispôsobili areálu a výsledok boli opätovne nadšené reakcie.

Colours 2013

Industriálna duša

Na Colours som bol prvýkrát, neviem, prečo bol festival presunutý zo svojho pôvodného miesta konania pred dvomi rokmi na inom mieste v Ostrave, no voľba areálu železiarní Vítkovice bol najlepší nápad z hľadiska umiestnenia.

Opustená fabrika je vyhlásenou národnou pamiatkou, väčšia časť je dolhodobo nepoužívaná a zbytok sa mení v kultúrne centrum mesta a povedal by som aj širokého okolia. Naozaj pekne využitý priestor.

Farebne podsvietené veže, hrdzavé železo odeté do pestrofarebných výzdob a mnohé ďalšie vychytávky spôsobili, že miesto sa premenilo na jednu veľkú umeleckú výstavu. Najmä za tmy všetci prechádzali areálom so vztýčenými hlavami a očami upretými na mohutné železné polorozpadávajúce sa stavby. Parádny pohľad.

Hudobné srdce

Samozrejme, základom festivalu bola hudba a tento ročník bol plný hviezdnych mien. Niektorí sklamali, niektorí prekvapili a iní zas potvrdili, že sú najlepší v tom, čo robia.

Do kategórie dychberúcich koncertov u mňa patrilo štvrtkové vystúpenie Sigur Rós. Marek, s ktorým som tam bol nasledujúce tri dni, môže potvrdiť, že som o nich neprestal hovoriť.

Piatkové prekvapenie spôsobil izraelský hudobník Asaf Avidan, ktorého všetci poznáme z Expresu a ďˇaľších komerčných rádií pre hitovku One Day. Ide o remix piesne Reckoning Song a je úplne iná ako jeho ostatná tvorba. Koncert sa niesol v šialenom nasadení bluesrockového štýlu a zostal som bez slov.

Bonobo vystúpil v našich končinách (CZ/SK) za posledný týždeň už druhýkrát. Pred týždňom na Pohode a v piatok na Colours. Rád by som počul vyjadrenia fanúšikov, ktorí boli na oboch koncertoch, ale s Marekom sme sa zhodli, že v Ostrave dal lepší koncert, dokonca zahral mierne iný playlist.

V podobnom štýle odpálili svoju nu-jazzovú zvukovú lahôdku na menšom pódiu v sobotu podvečer britskí Submotion Orchestra. K nim iba toľko, že ak ich niekto ešte nepozná alebo nepočúva, teraz je ten pravý čas začať. Ide o mladú vyvýjajúcu sa kapelu a bude o nich ešte počuť.

Sobotnú noc zakončila trojica The xx. Ešte stále sa pamätám, ako som hodiny počuval ich prvý album a inak tomu nebolo ani s druhým. Poctivo som si pol hodinu pred vystúpením vystál vpredu pod pódiom miesto a oplatilo sa. Zahrali úžasne a ku koncu koncertu som videl aj spočiatku zamračeného Jamieho xx ako sa škerí.

Sklamaním bolo vystúpenie Damiena Ricea, ktorý prišiel na pódium iba sám, nemal ani kapelu a po predošlom koncerte Asafa Avidana pôsobil ako dobrák s gitarou, ktorý chce deťom zaspievať pekné uspávanky, aby sa im v noci nesnívali škaredé sny. Alebo ešte lepšie prirovanie, s ktorým prišiel Marek: “Damien Rice je super… keď si po rozchode a plačeš do vankúša.”

Švédske elektronické duo The Knife očividne zmenilo zameranie z hudobníkov na tanečníkov. Po prvej zahranej piesni nasledovali dve, pri ktorých len tancovali (všetko išlo na playback!). Nevydržal som a odišiel. Ak to neskôr napravili, slúži im to ku cti, no u mňa si to pokašlali. A podľa pohybov v publiku som nebol sám.

Prekvapením pre mňa bola skupina Zrní, ktorú som predtým nepoznal, no podľˇa počtu divákov je v Česku celkom známa. Z ich hrania išlo veľa energie.

Železné telo

Ešte musím napísať pár slov k areálu, pretože počas troch dní neprestal udivovať. V rámci festivalu sa dalo ísť na prehliaku jednej odstavenej vysokej pece v srdci areálu festivalu. Z vrcholu pece sa dal vidieť areál festivalu a tiež celá Ostrava. 

Colours of Ostrava 2013

Jediný mínus

Stanové mestečko. Zvyknutý na pohodlné stanovanie na Pohode, ani mi nenapadlo zháňať si ubytovanie inde než v stanovom mestečku. Nabudúće túto chybu napravím. Niekto z organizátorov očividne zle vyrátal kapacitu miesta a chvíľami sa zdalo, že prúdiace davy s ďalšími a ďaľšími stanmi založia druhé poschodie stanového mestečka.

Studené sprchy (áno, som rozhíčkaný) nepríjemne prekvapili. Ešte viac však prekvapilo, že organizátori za ne pýtali poplatok 30 KČ. V sobotu v noci už tiekla teplá voda a sprchy boli zrazu zadarmo. Tento jav si doteraz neviem vysvetliť, ale vďaka zato, inak by nedeľné ráno bolo o poznanie horšie.