Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Veľký Gatsby

Veľký Gatsby

| On 15, Jún 2013

Francis Scott Fitzgerald, jeden z predstaviteľov stratenej generácie, vytvoril dielo považované za jedno z najväčších anglicky napísaných románov 20. storočia, jedno z najlepších amerických výtvorov, najkratšie dielo s najtajomnejším hrdinom – vytvoril Veľkého Gatsbyho. Román, ktorý sa v Amerike stal posvätným textom. Prvé snahy sfilmovať ho siahajú ešte do éry nemej kinematografie. Dokopy existujú štyri verzie a o tú poslednú sa pokúsil austrálsky režisér Baz Luhrmann. Ako sám poznamenal, chystám sa znesvätiť posvätný text. Prečo je Gatsby taký veľký a prečo sa na neho oplatí ísť do kina?

Veľký Gatsby

Baz Luhrmann je charakteristický svojou tvorbou, vytvára zdanlivo nesúrodý pastiš. Dej renesančnej klasiky Romeo a Julia zasadil do dnešnej doby, dva súperiace rody nahradil gangmi a celé to ozvučil modernou hudbou. Tiež spomeňme jeho veľkolepú intertextuálnu hru Moulin Rouge! Potom, čo vstúpite do presláveného, absintom nasiaknutého kabaretu, uvidíte tanečnice poskakujúce v rytme kankánu na Nirvanu a hlavných hrdinov spievajúcich spoločný duet, ktorý je poskladaný z najznámejších lovesongov. Luhrmann strihá, skladá, vyberá, kombinuje, kóduje – pohráva sa.

Aký je Luhrmannov Gatsby? Je jeho interpretáciou literárnej klasiky. Nekonvenčnou formou rozvíja a buduje príbeh, pričom každý obraz má svoj zmysel, vypovedá o skutočnosti nielen tej príbehovej, ale aj tej našej. Každý víkend sa v sídle na Long Islande konal veľkolepý večierok. Aby ste sa tam dostali, nemuseli ste mať pozvánku, stačilo jednoducho prísť. Tak sa obyvatelia New Yorku, bez rozdielu postavenia stretávali u Gatsbyho, ktorého však nik naživo nevidel. Kolujú o ňom chýry, fámy, buduje sa mýtus Gatsbyho. Účastníkom večierku to však neprekáža, hlavne že šampanské tečie prúdom a oni pokračujú vo svojich bohémskych radovánkach, tancujú na zremixovanú verziu od Fergie, Jay-Z či Will.I.Am s Beethovenom a prvkami jazzu… A prečo nie?!

 

New York, 20-te roky, Amerika po prvej svetovej vojne, ešte v čase rozkvetu – budovy sú vyššie, autá rýchlejšie, večierky divokejšie a tam niekde v pozadí sa ako popol vznáša pocit blížiaceho sa úpadku – nastupujúca prohibícia a s ňou zločin. To, že Gatsby je v podstate gangster a zbohatol vďaka nelegálnemu predaju alkoholu, nie je až tak dôležité. Gatsby je muž, ktorého najväčšou chybou bolo zamilovať sa.

Veľký Gatsby

Fitzgeraldov Gatsby je príkladom budovania amerického sna. Chlapec z chudobných pomerov sa rozhodne zmeniť svoj osud. Odchádza z domu, zmení si meno a vybuduje zo seba osobnosť. Počas prvej svetovej vojny vstupuje do armády. Uniformita nachvíľu zakryje rozdiel medzi chudobnými a bohatými, vďaka čomu sa zaľúbi do krásnej Daisy. Vojna končí a Gatsby je stále bez majetku. Daisy sa pod tlakom vydá za človeka zo svojej spoločenskej triedy. Neskôr, už ako novozbohatlík, dúfa, sníva, že raz jedného dňa ju opäť získa. Všetko čo urobil, každý krok, každý večierok mal jasný a jediný dôvod, aby sa ich cesty opäť stretli. Všetko to bolo iba pre ňu. A Daisy raz skutočne prišla.

Dnes už vieme, že americký sen je veľkou ilúziou. V čase, kedy Amerika snívala, bol Fitzgerald predvídavý a vycítil, čo príde; úpadok a s ním veľká dezilúzia. Gatsby obetoval všetko svojmu snu, žil preň. Krásny sen, ale končí krutým prebratím sa do reality. Avšak je tu nádej.

Gatsby veril v to zelené svetlo, vzrušujúcu budúcnosť, ktorá pred nami rok čo rok ustupuje. Dnes nám unikla, ale nevadí – zajtra pobehneme rýchlejšie, natiahneme ruky ďalej… A jedného krásneho rána – “

Sfilmovať niektoré literárne klasiky sa jednoducho nedá. Niektorí ambiciózni režiséri sa však nedajú odradiť. Takým prípadom je aj Luhrmann. A dobre urobil. Vďaka nemu sa táto téma opäť otvorila. Gatsby sa dostal do povedomia ľudí, hovorí sa o ňom, píše sa o ňom. Vydavateľstvá ho opäť vydávajú s filmovým plagátom ako obalom, aby sa vedelo, že je to TÁ knižná predloha. Luhrmann docielil, že sa z neho stal najočakávanejší film roka. Pričom využíva všetko, aby ho dostal čo najviac do povedomia.

Návštevnosť filmu docielil aj vďaka javu, ktorý sa v poslednej dobe vo filmovom priemysle rozmohol a to fenomén 3D. Úvodnými titulkami vstupujeme do sveta, ktorý je čiernobiely, zrnitý. Postupne sa nám obraz zaostruje a my sa ocitáme priamo v príbehu o Gatsbym, ktorý nám vyrozpráva priamy účastník – Gatsbyho sused Nick Carraway. Vidíme príbeh z Nickovej perspektívy, je to taký všade prítomný rozprávač. Spolu s Nickom prechádzame a sledujeme udalosti, ktoré sa odohrali na základe vzťahov medzi Gatsbym a Daisy, jej neverným manželom Tomom, jeho milenkou Myrtle a jej manželom Georgom Wilsonom. Na konci postupne vystupujeme z príbehu, s pocitom skutočnej spoluúčasti. Luhrmann ukázal, ako by mal 3D film naozaj vyzerať.

Záver:

Baz Luhrmann potvrdil svoj talent a vytvoril ďalšie neopakovateľné dielo, ktoré je určené širokému publiku divákov. Či naozaj znesvätil klasiku, posúďte sami. Film, ktorý sa naozaj oplatí vidieť, ak sa vám dá tak aj v 3D.

Cieľová skupina:

Cieľovou skupinou tohto filmu sú diváci, nároční aj tí menej nároční.

The Great Gatsby. Dráma/Romantický. Austrália/USA, 2013, 142 min. Réžia: Baz Luhrmann. Predloha: F. Scott Fitzgerald. Scenár: Baz Luhrmann, Craig Pearce. Kamera: Simon Duggan. Hudba: Craig Armstrong. Hrajú: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher, Jason Clarke, Elizabeth Debicki, Gemma Ward, Callan Mc Auliffe, Amitabh Bachchan, Jack Thompson, Jacek Koman, Vince Colosimo, Goran D. Kleut, Heather Mitchell, Charlize Skinner.