Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Paul West v konflikte s parížskou byrokraciou (Knižné novinky)

Paul West v konflikte s parížskou byrokraciou (Knižné novinky)

| On 31, Máj 2013

Stephen Clarke – Faktor Merde

Stephen Clarke – Faktor MerdeStephen Clarke je britský spisovateľ žijúci vo Francúzsku, ktorý sa preslávil sériou humorných románov s postavou Paula Westa o živote vo Francúzsku.

Angličan Paul West si žije svoj parížsky sen a zo všetkých síl sa snaží nerozčuľovať Francúzov. No príliš sa mu to nedarí: jeho byt je taký malý, že si musí bagety krájať na polovicu, aby mu vošli do kuchyne. Hrozí, že jeho prieskum tradičnej francúzskej kuchyne spôsobí národný štrajk, a navyše sa zdá, že Paulova úžasná expriateľka ho sleduje. Pri hrozbe vysťahovania, nezamestnanosti a bankrotu si Paul uvedomuje, že jeho osobný faktor merde spôsobí veľké haló. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Plus, 2013; slovenský jazyk, 320 strán.

 

Tyler Hamilton, Daniel Coyle – Tajné preteky

Tyler Hamilton, Daniel Coyle – Tajné pretekyTajné preteky prinášajú nekompromisný pohľad na prostredie profesionálnej cyklistiky a problém dopingu, ktorý ohromil celý športový svet a nevyhol sa ani najväčšej legende Lanceovi Armstrongovi. Vo svojej šokujúcej a odvážnej spovedi odhaľuje Tyler Hamilton, držiteľ zlatej olympijskej medaily, nechvályhodnú pravdu o svojom milovanom športe s rovnakým odhodlaním, s akým chcel kedysi vyhrať Tour de France.

Tajné preteky sa hneď po vydaní stali bestsellerom New York Times a v závere minulého roka získali cenu za najlepšiu knihu v oblasti športu, ktorú každoročne udeľuje najväčšia anglická Stávková spoločnosť William Hill vrcholového cyklistu. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; slovenský jazyk, 312 strán.

 

Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby

Francis Scott Fitzgerald – Veľký GatsbyVeľký Gatsby je najslávnejším románom Francisa Scotta Fitzgeralda. Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, z obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA.

Mladý zbohatlík James Gatz, prezývaný aj Veľký Gatsby, a krásna Daisy Buchananová prenikli do sfér lepšej spoločnosti každý po svojom a podobne sa vyrovnávajú aj s novým životným štýlom. Gatsby rozprávkovo zbohatne na ilegálnom obchode s alkoholom, do novej spoločností však nikdy nezapadne, lebo preňho majú ešte stále najvyššie hodnoty medziľudské vzťahy. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013; slovenský jazyk, 176 strán.

 

Jasutaka Cucui – Paprika

Jasutaka Cucui – PaprikaMagický příběh se soustředí na naprosto převratný přístroj, který vědcům umožňuje vstupovat do lidských snů a ovlivňovat je – předcházejí tak psychickým poruchám, nemocem, a postup využívají psychoterapeuticky. Jeho vynálezcem je věhlasná specialistka Acuko Čiba, jejíž alter ego neurčitého věku zvané Paprika vstupuje na scénu snového příběhu, aby tam působila správným způsobem…

Když jednoho dne dojde ke krádeži přístroje, neohrožený detektiv a uznávaná a půvabná terapeutka spojí své síly, aby věc získali zpět – dříve než padne do rukou „snových teroristů“, kteří podle předběžných zpráv plánují zvrátit vývoj lidstva. Podle románu vznikl animovaný thriller a také manga komiks. Nečekanými zvraty a humornými dialogy román připomíná slavné Murakamiho dílo Konec světa & Hard-boiled Wonderland. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Odeon, 2013; český jazyk, 336 strán.

 

Arthur Conan Doyle – Diabolská izba

Arthur Conan Doyle – Diabolská izbaSir Arthur Conan Doyle (1859 – 1930) sa do sŕdc čitateľov zapísal predovšetkým ako stvoriteľ najslávnejšieho literárneho detektíva Sherlocka Holmesa, ktorý je známy naozaj po celom svete. Aj holmesovské detektívky vedeli byť značne hrôzostrašné, nuž nečudo, že Doyle svoje spisovateľské zručnosti zúročil i na teréne žánru hororovej fantastiky. K tomuto žánru ho viedol i jeho celoživotný záujem o špiritizmus (stal sa aktívnym členom slávnej Society for Psychical Research). Paradoxne ho práve racionalistická metóda, vychádzajúca z medicínskeho školenia primäla k otvorenosti voči mysterióznym fenoménom a k tomu, že sa nimi začal zaoberať i vo svojich prózach. V jeho tajuplných poviedkach väčšinou skeptický racionalistický hrdina, najčastejšie rozprávač (ktorý akoby z oka vypadol Dr. Watsonovi), býva konfrontovaný s tajuplnými úkazmi, ktoré ich nedovoľujú racionálne, prirodzene vysvetliť. Doylove prózy zručne dávkujú napätie a otvárajú šerosvit dohadov, až kým príde záverečný šok. No neurčitosť zostáva.

„Loď, plaviacu sa polárnymi pláňami, čosi prenasleduje a kapitán Polárky upiera zrak do diaľky, kde niečo vidí len on… Tajuplné prastaré egyptské receptúry na oživovanie mŕtvych, jednoruká mátoha v lekárskom laboratóriu, médiá na špiritistických seansách, špiritistické materializácie, čosi hrôzostrašné číhajúce v temnej jaskyni, vývojové mutácie, vyžarovanie duchovnej energie z predmetu, diabolská pomsta – to všetko sú témy, sľubujúce správny zážitok pre labužníkov hororovej fantastiky. Doyle však nikdy nevyužíva lacné nadprirodzené efekty – naopak, všetky mysteriózne javy sa usiluje preskúmať s priam vedeckou metodickosťou. Akoby sa Sherlock Holmes so svojou dedukčnou metódou odrazu ocitol v temnej ríši okultných javov. Doyle predsa písal v časoch, keď špiritizmus bol rovnakou vedou ako kriminológia…“ (Tomáš Horváth)

Vydavateľstvo: Európa, 2013; slovenský jazyk, 248 strán.

 

Vladimir Nabokov – Slídil

Vladimir Nabokov – SlídilNovela z ruského období Nabokovovy tvorby, zasazená do prostředí ruské emigrace v Berlíně poloviny dvacátých let, je svéráznou fraškou na detektivní téma i noetickým textem odrážejícím touhu jeho protagonisty a vypravěče dobrat se v chaotickém a nesmyslném okolním světě alespoň náznaku řádu. Poté co je láskou trýzněný a ponížený mladík dohnán k sebevraždě, zjišťuje, že v nové fázi existence jej čeká jen cesta “peklem zrcadel” a další porce nedůstojného bytí. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Paseka, 2013; český jazyk, 2013.

 

ID: 57859071 http://www.pixmac.sk/fotka/bruxelles/000057859071