Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Nostalgia v novom šate

Nostalgia v novom šate

| On 06, Máj 2013

Al Pacino, Christopher Walken a Alan Arkin sú mená, ktoré hovoria sami za seba. Al Pacino známy svojím stvárnením Michaela Corleoneho. Christopher Walken, ktorý svojím zjavom budí rešpekt, úctu a strach, či pôžitkársky Alan Arkin. Čo sa stane, keď sa takéto hviezdne legendy stretnú na jednom plátne?

Nostalgia v novom šate

Ako za starých čias je kriminálna komédia, ktorá rozpráva príbeh troch starnúcich gangstrov. Val (Al Pacino) je po 28 rokoch prepustený z väzenia a vonku ho čaká jeho najlepší priateľ a dlhoročný parťák Doc (Christopher Walken). Neskôr sa k nim pridá Hirsh (Alan Arkin) a ako traja mušketieri sa vydajú v ústrety noci, aby prežili svoje možno posledné dobrodružstvo ako za starých čias. Nechýbajú elegantné lúpeže, krásne ženy, rýchle autá, sex, drogy a … Potrebu prežiť túto noc najlepšie ako sa dá, zdôrazňuje pocit blížiaceho sa konca – jeden vie, že musí toho druhého zabiť a ten druhý vie, že musí zomrieť.

V poslednej dobe sa rozšíril trend, kedy herci opúšťajú svet pred kamerami a zasadajú na režisérsku stoličku. Nie vždy táto iniciatíva dopadne dobre. Režisér Fisher Stevens, známy z televízneho seriálu Zajtrajšie noviny, si odhryzol poriadne sústo, ale popasoval sa s ním statočne. Vo filme, ktorý trvá hodinu a pol, zachytáva to, čo sa odohralo za noc. Príbeh si zachováva priamočiarosť, je bez závažnejších zvratov, ktoré by budovali napätie, dej jednoducho plynie, až skončí tak, ako sme to na začiatku očakávali. Sú scény, ktoré sú akosi rozpačito vsadené, len aby tam boli a my máme pocit, že možno by sme sa bez nich aj zaobišli. Na druhú stranu, elegantné vykrádanie obchodíkov, podplatenie kňaza, či drogový úlet Al Pacina dodávajú filmu šmrnc.

Nostalgia v novom šate

Čo však drží tento film sú samotní herci, ich talent, charizma a brilantné dialógy. V jemných nuansách, ale takmer celý film pretkávajú sentimentálne spomienky na čaro čias minulých. A to nielen v zmysle spomienok hlavných postáv, ale aj obsadenie kultovými legendami alebo samotnými scénami, ktoré pripomínajú klasické gangsterské filmy podfarbené jazzovou hudbou. Nostalgia v novom šate. Pekne sa tu buduje rozpor medzi starým gangsterským svetom a modernou dobou.

Je na čase niekomu nakopať zadok alebo dať si žvejku… Žvejky mi došli. “ (Val)

http://www.youtube.com/watch?v=NApJNjPTqZs

Záver: Ako za starých čias vo svojej podstate predstavuje paródiu gangsterského žánru, avšak zo všetkou úctou. Pobaví, neurazí. Film je akýmsi dorozprávaním príbehov gangsterských ság – čo sa stane, keď sa hlavní hrdinovia po rokoch opäť stretnú.

Cieľová skupina: Film je určený pre fanúšikov oldschoolových gangsterských filmov, ale aj pre tých, ktorí by si radi oddýchli a vychutnali herecké umenie legiend svetovej kinematografie.

Stand up guys (kriminálna komédia). USA, 2012, 95 min. Réžia: Fisher Stevens. Scénar: Noah Haidle. Hudba: Lyle Workman. Hrajú: Al Pacino, Christopher Walken, Alan Arkin, Julianna Margulies, Katheryn Winnick, Vanessa Ferlito, Mark Margolis, Addison Timlin, Lucy Punch, Rick Gomez, Weronika Rosati, Jay Bulger.