Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Vilikovský a jeho Prvá a posledná láska (Knižné novinky)

Vilikovský a jeho Prvá a posledná láska (Knižné novinky)

| On 30, Apr 2013

Pavel Vilikovský – Prvá a posledná láska

Pavel Vilikovský – Prvá a posledná láskaPavel Vilikovský je v našich končinách už etablovaný autor, ktorého knihy boli preložené do viacerých cudzích jazykov. Debutoval v roku 1965 zbierkou poviedok, neskôr bol vydaný jeho prvý krátky román. Získal cenu Anasoft litera 2005 za knihu Čarovný papagáj a iné gýče. So svojou knihou Pes na ceste (2010) bol nominovaný na Anasoft litera 2011. Venuje sa aj prekladateľskej činnosti, najmä z anglickej a americkej prózy.

Je veľa druhov lásky a tá, o ktorej sa hovorí v dvoch novelách Pavla Vilikovského, nezodpovedá celkom predstave, ktorá sa nám pri tomto slove zvyčajne vybaví. Niekto možno v príbehu úspešného fotografa pochybujúceho o význame svojej práce v rýchlo sa meniacom svete nijaký ľúbostný motív nepostrehne, a aj v príbehu dôchodcu, ktorý sa pri svojej dobrovoľníckej práci musí vyrovnávať s dramatickými osudmi, aké ľudstvu pripravilo dvadsiate storočie, by sme erotické vzplanutie hľadali márne. A predsa je ich ústrednou témou láska, láska utajená, nepriznaná a často neopätovaná, láska, o ktorú hrdinovia noviel napriek všetkým svojim neúspechom a zlyhaniam neprestávajú bojovať. Je to láska k životu – k svojmu vlastnému i k životu ostatných, bez ktorých by ten náš nemal zmysel. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013; slovenský jazyk, 200 strán.

 

Peter Lipa, Ján Štrasser – Džez náš každodenný daj nám dnes

Peter Lipa, Ján Štrasser – Džez náš každodenný daj nám dnesĎalšia z knihy rozhovorov známeho spisovateľa a publicistu Jána Štrassera tentokrát s naším najpopulárnejším a najvýznamnejším džezovým spevákom Petrom Lipom, ktorý v máji oslávi životné jubileum.

Peter Lipa, ktorý svoju kariéru odštartoval v už šesťdesiatych rokov, sa v nej vracia do svojho detstva, rokov dospievania, prvých dotykov s hudbou a fascináciou džezom, až po nesmelé začiatky ako profesionál, neúnavný propagátor džezu a zakladateľ nášho najvýznamnejšieho a zatiaľ jediného džezového podujatia: Bratislavských džezových dní.

V rozhovore sa Štrasser nevyhýba ani spoločenským témam, pýta sa na postoje, ktoré Lipa zaujal počas turbulentných rokov 1968 a 1989, na rodinné vzťahy alebo či sa dá z džezu zbohatnúť. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Forza Music, 2013; slovenský jazyk, 208 strán.

 

Erik Larson – V pavilóne šeliem

Erik Larson - V pavilóne šeliemOd lásky po hrôzu – skutočný príbeh americkej rodiny v Hitlerovom Berlíne.

Erik Larson si pri čítaní denníkov amerického veľvyslanca Dodda, ktorý pôsobil v Nemecku v rokoch 1934 až 1936, uvedomil, aké vzácne svedectvo drží v rukách. A vtedy sa zrodil jeho plán podať v Pavilóne šeliem objektívny obraz pomalého zrodu druhej svetovej vojny. Larson oživil rušný predvojnový Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze a načrtol novú kapitolu v dejinách druhej svetovej vojny. Nešetril ani Spojené štáty, verne opísal ich váhavosť v čase, keď rástla Hitlerova moc a sám Führer robil čistky vo vlastných radoch. Príbeh pozvoľna prechádza do nočnej mory, ktorá stavia na hlavu akúkoľvek logiku a ľudskú morálku, je silný, smutne bezprostredný a živý ako film.

Svedectvo, ktoré zanechala Doddova dcéra Marthe, je o to plastickejšie, že bola milenkou viacerých nacistických pohlavárov, a tak sa o ich nádejach a strachu dozvedáme z prvej ruky.

Šialené berlínske dobrodružstvo nesie v sebe hrozbu vojny a pripomína elegantný triler plný krvilačných monštier, ktorých šarm je v skutočnosti ubíjajúci, lebo ich činy sú odstrašujúcim príkladom v histórii. Hoci vieme, ako to všetko skončí, knihu čítame s neobyčajným pôžitkom. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Tatran, 2013; slovenský jazyk, 340 strán.

 

Per Petterson – Na Sibiř

Per Petterson – Na SibiřJesper a jeho malá sestra vyrůstají na dánském venkově za druhé světové války, vypořádávají se s odtažitými rodiči, početnou výstřední rodinou a chladným větrem. Jesper sní o cestě na jih do Maroka, zatímco jeho sestra touží dostat se na Sibiř. Sebevražda jejich dědečka, nástup puberty a především německá invaze však jejich idylické dětské vztahy zpřetrhají. Po letech se Jesperova sestra marně snaží zakotvit v některém ze skandinávských měst. Uzavřena do své samoty doufá ve znovusetkání s bratrem… Něžně melancholický, poutavý portrét výjimečné ženy od autora románu Jít krást koně (Knižní klub, 2007), vydaného ve 37 jazycích.

Próza Na Sibiř byla nominována na Severskou cenu za literaturu. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Knižní klub, 2013; český jazyk, 176 strán.

 

Mark Twain – Listy zo Zeme

Mark Twain – Listy zo ZemeAmerický spisovateľ a novinár Mark Twain (1835 – 1910), vlastným menom Samuel Clemens, je známy svojím neuveriteľným vtipom, šarmom, ale aj sarkazmom a kritickými názormi na ľudskú civilizáciu. Preslávil sa najmä dielami Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Nemenej brilantná je však aj jeho posledná kniha Listy zo Zeme. Keď roku 1902 zomrela jeho milovaná manželka (dve z ich detí zomreli ešte predtým), Twain sa cítil nesmierne osamelý. Posledné roky života strávil na cestách a práve v tomto období napísal množstvo esejí, cestovateľských čŕt a dokonca fragment mysticko-dobrodružnej novely. V týchto svojich textoch sa naplno prejavil ako silný kritik spoločnosti, náboženských dogiem a Biblie.

V Listoch zo Zeme nám, okrem iného, ponúka predstavu, že Satan navštívil Zem, aby skontroloval život pozemšťanov a píše svojim anjelským bratom do neba, s akým bláznovstvom sa tu stretáva. Kniha patrí ku klasickým hlasom „voľnomyšlienkarstva“.

Spisovateľova dcéra Clara Clemensová preto dlho namietala proti jej publikovaniu. Svoj postoj zmenila, až keď sa verejná mienka začala voči podobným názorom stavať tolerantnejšie. Roku 1939 poverila literárneho vedca a veľkého znalca Twainovho diela Bernarda DeVota, aby pozostalosť doplnil poznámkami a pripravil na vydanie. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Európa, 2013; slovenský jazyk, 240 strán.

 

Jenni Fagan – Panoptikon

Jenni Fagan – PanoptikonPatnáctiletá Anais – která nemá rodinu, zázemí ani soukromí, zato má na krku asi čtyřicet všemožných obvinění – přijíždí do detenčního centra Panoptikon, kde si okamžitě padne do oka s dalšími mladistvými delikventy. Galerie je to opravdu pestrá: zloděj, žhář, zoofil, prostitutka, sebepoškozovatelka, HIV pozitivní mladík atd. Všichni mají poměrně pohnutou minulost a všechny spojuje závislost na čemkoli, co se dá vsunout, spolknout, vypít či vyhulit.

Děj, který se soustředí na měsíce v ústavu, je prokládán flashbacky z Anaisina dětství a dospívání – putováním po pěstounských rodinách a převýchovných zařízeních, jejími zkušenostmi s drogami, útěky, návraty, podivným vztahem s pedofilním kamarádem Jayem… Dívka trpí představou, že nebyla počata normálně, ale v Petriho misce, a je proto součástí podivného experimentu zkoumajícího výdrž takového „tvora“. Panoptikon má sílu kultovního díla My děti ze stanice ZOO, bezprostřednost Zpackaného života i drsnost Trainspottingu. Přesto je to současné, originální dílo popisující snahu o přežití těch, kteří se nenarodili pod šťastnou hvězdou. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Odeon, 2013; český jazyk, 240 strán.