Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Roztancovaná Bratislava pohľadom Petra Zelenáka

Roztancovaná Bratislava pohľadom Petra Zelenáka

| On 25, Apr 2013

V Justičnej sieni Primaciálneho paláca sa 18. apríla predstavil svojimi maľbami Bratislavy Peter Zelenák. Výstava je súčasťou dní otvorených dverí samosprávy hlavného mesta „Bratislava pre všetkých.“ Môžete si ju pozrieť do 28. apríla. Výstavu obohatili svojím vystúpením pozvaní hostia súbor Slovácky krúžek a Skaličané a kabaretná umelkyňa Maja Velšicová.

Roztancovaná Bratislava pohľadom Petra Zelenáka

Peter Zelenák vyrastal na Kapitulskej ulici, ktorá patrí medzi najstaršie ulice centra Bratislavy. Svoj vzťah a lásku ku kresleniu a výtvarnému umeniu upevnil navštevovaním Ľudovej školy umenia a výtvarných krúžkov pri Dome pionierov. Na výstave Roztancovaná Bratislava prezentuje kresbu na sklo so zatavením z piatich až siedmych rokov. Najstaršia vec na nej je 15 rokov stará a pochádza zo Ženevy. Okrem toho je rád, že môže vystavovať počas otvorených dní, na ktorých sa chystá načerpať veľa inšpirácií. „Je mi cťou, že môžem vystavovať v týchto krásnych priestoroch nakoľko som starý Bratislavčan, starý aj vekovo aj pôvodom. Bratislava je moja srdcovka najmä celá Kapitulská ulička. V rámci bratislavských dní sa chystám navštíviť výstavu v múzeu a vyjsť do ulíc aj so stojanom. Mám veľa nápadov, ktoré chcem spracovať,“ uviedol Peter Zelenák.

Roztancovaná Bratislava pohľadom Petra Zelenáka

Každý z umelcov má svoje krédo a sny, ktorými sa v živote riadi. Petrovým Zelenákovým je: „Nezastaviť sa, lebo keď sa zastavíte, začnete padať, a keď padáte je zle. Keď príde nápad treba ho spracovať. Človek má radosť z úspechu, to ma teší, lebo sa tešia aj ľudia.“ Maliarovým najväčším snom je spraviť si pojazdný karaván, ktorý by slúžil ako galéria, ateliér a zároveň ubytovňa. Miluje cestovanie a všade po Európe kreslí a priťahuje pozornosť ľudí. „Keď to robíte naživo, je to zaujímavé. Tento rok to nevyjde, ale na budúci by sa to mohlo podariť,“ dodal na záver Peter Zelenák.

Pri svojej tvorbe sa s maliarskym náčiním vrhal do ulíc Bratislavy a celého Slovenska, Viedne, Paríža. Medzi jeho prácami sa nájdu aj obrazy z Čičman, Terchovej , Španej Doliny, ale aj zo Záhoria. Jeho prioritou vždy bola a aj zostane rodná Bratislava. Jej história a novostavby. Z najnovších ho oslovil most Apollo a jeho otáčanie. Bratislava ho inšpirovala aj k napísaniu Ódy na most. Okrem stavieb maľuje aj portréty ľudí, detí, psíka, všetko o čo je záujem.