Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Historická Bratislava vo fotografii

Historická Bratislava vo fotografii

| On 25, Apr 2013

K podujatiam v rámci dní Bratislavy pre všetkých prispel svojou tvorbou aj významný básnik a fotograf Karol Kállay. Na svojich fotografiách zachytil historické miesta Bratislavy, ktoré mladšia generácia len s ťažkosťami identifikuje, pre skôr narodených je to samozrejmosť a vyvolávajú v nich spomienky na detstvo a mladosť. Smutné ale je, že veľa miest, ktoré zachytávajú jeho fotografie už neexistujú.

Historická Bratislava vo fotografii

Jeho výstavnú zbierku fotografií o Bratislave slávnostne otvoril 19. apríla vo výstavnej sieni  Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici jeho syn Karol Kállay, ktorý si aj týmto spôsobom zaspomínal na svojho otca, ktorý zomrel minulý rok vo veku 86 rokov. „Teším sa, že výstava sa uskutočňuje v takých krásnych priestoroch ako v Starej radnici a že otec, ktorý tu nie je, zostáva v povedomí ľudí. Stále je záujem o jeho osobu a prácu,“ poznamenal Karol Kállay mladší.

Karol Kállay pracoval pre rôzne časopisy doma i v zahraničí. Pracoval pre GEO, Hamburg, Stern Fokus, Spiegel, Manager Magazin Merian a iné. Jeho prvá kniha Slovenské rieky vyšla v roku 1954. Publikácie Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali okrem iných ocenení aj Cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. Za knihu Kafka und Prag získal cenu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1995.

V roku 1970 sa stal členom Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie vo Švajčiarsku, ktorá mu udelila  titul EFIAP (Excellence de la Fédération Internationale de l´ Art Photographique). Redakcia magazína GEO v Hamburgu mu udelila cenu Fotograf roka 1992.

Svoju tvorbu bilancoval na vyše 80-tich osobných výstavách doma i v zahraničí a podieľal sa na mnohých skupinových expozíciách po celom svete. V roku 1998 mu prezident republiky zapožičal Pribinov kríž I. triedy za celoživotné dielo v oblasti umeleckej fotografie. Získal aj cenu Leopolda J. Danihelsa za umelecké aktivity v Los Angeles v USA.