Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Na ceste k nekonečnosti

Na ceste k nekonečnosti

| On 04, Apr 2013

Stephen Chbosky - Charlieho malé tajomstvá Téma dospievania, hľadanie vlastnej existencie, bola, je, aj bude vždy obľúbená. Vybrať si z veľkého množstva príbehov ten dobrý sa môže zdať komplikované. Prečo práve knižka Charlieho malé tajomstvá má byť práve tá, po ktorej siahnuť?

Charlie, mladý rozprávač nášho príbehu, nám približuje nielen svoj prvý rok na strednej škole, ale hlavne jeho vlastný svet, ktorý tvoria kamaráti, rodina, láska, túžby, hudba či kultová Rocky Horror Picture Show. Snaží sa pochopiť, kým v skutočnosti je, učí sa žiť svoj život – „zapájať sa do života“ – byť jeho súčasťou, neutekať pred ním. Ale kým sa tak stane, čaká ho náročná cesta.

Po tom, ako sa Charlieho jediný kamarát zastrelí, začne písať listy neznámemu priateľovi. Je to jediný spôsob, ako zatiaľ dokáže vyjadriť svoje pocity a túžby. Od smrti tety Helen trpí úzkostnými stavmi a depresiami. Teta Helen bola preňho najobľúbenejší člen rodiny, dokázala ho pochopiť a dávala mu pocit výnimočnosti.

Na ceste hľadania pomáha Charliemu učiteľ angličtiny Bill, ktorý mu dáva čítať knihy. Práve tie mu pomáhajú pochopiť seba, stávajú sa jeho motiváciu konať. Charlie je ten typ, ktorý býva označovaný ako podivný samotár a nadväzovanie nových kontaktov mu robí problém. Raz počas školskej akcie sa však osmelí a prihovorí sa jeho starším spolužiakom, Patrickovi a jeho nevlastnej sestre Sam. Spriatelí sa s nimi a stane sa súčasťou ich partie.

A Sam a Patrick sa na mňa pozreli, akoby som povedal tú najparádnejšiu vec, akú kedy počuli. To preto, lebo tá pesnička bola fakt vynikajúca, a preto, že sme sa na ňu fakt sústredili. Naplno sme strávili päť minút života a cítili sme sa mladí takým správnym spôsobom.“

Na svojej ceste ho zvádzajú rôzne nástrahy a lákavé ponuky – prvá párty, rande, sexuálne zážitky či skúsenosti s drogami. Postupne si uvedomuje dôležitosť skutočného priateľstva. Motivovaný láskou, vyzbrojený príbehmi a piesňami zdoláva svoju traumu, nachádza sám seba a tým nadobúda pocit úplnosti a „nekonečnosti“.

Keď sme vošli do tunela, neroztiahol som ruky, akoby som lietal. Len som nechal, aby mi do tváre narážal vietor. Plakal som a smial sa zároveň.

(…)

Ale plakal som najmä preto, že som si náhle uvedomil, že v tom tuneli s vetrom, čo mi ovieva tvár, stojím fakt ja. A bolo mi jedno, či vidím centrum. Ani som naň nepomyslel. Pretože som stál v tuneli. A bol som tam naozaj. A stačilo mi to, aby som sa cítil nekonečne.“

Autor Stephen Chbosky nám Charlieho príbeh rozpráva pomocou listov. Nevieme komu presne Charlie svoje listy adresuje. Je to však priateľ, ktorý dokáže vypočuť a pochopiť. Tým, že Stephen Chbosky zvolil práve takýto spôsob docielil, že máme pocit spolupatričnosti. Charlieho príbeh k nám preniká, jeho tajomstvá sa stávajú našimi, jeho trápenie je aj našim, plačeme s ním, smejeme sa s ním. Charlie sa stáva našim priateľom a my sa snažíme vypočuť a pochopiť jeho príbeh.

„Milý priateľ!

Píšem Ti, pretože povedala, že dokážeš počúvať a chápať a že si sa s ňou na tej párty nechcel vyspať, aj keď si mohol. Nepokúšaj sa prosím, zistiť, o kom je reč, lebo potom by si mohol prísť na to, kto som, a to fakt nechcem. Ľudí budem nazývať zmenenými menami, aby si ma neodhalil. Preto ani na obálku nenapíšem adresu odosielateľa. Nemyslím to zle. Fakt. “

Na Slovensku táto knižka nie je až tak známa, možno skôr jej rovnomenné filmové spracovanie s Emmou Watson a Loganom Lermanom, ktoré režíroval sám autor. Avšak v Amerike sa okolo knižky vytvorila skupina fanúšikov, ktorých prezývajú Perks (pozn. originálny názov: The Perks of Being a Wallflower – Výhody uzavretosti). Dokonca bola označená New York Times bestsellerom, predalo sa z nej viac ako milión a pol výtlačkov. Kniha vyvolala aj negatívne reakcie ako zo strany rodičov, tak aj zo strany škôl, ktorí ju napádali pre zobrazenie sexuality dospievajúcich a užívanie drog.

Podľa niektorých, „kontroverzný“ obsah románu ponúka možno extrémny, ale zároveň citlivý pohľad na problematiku dospievania. Sex, drogy, objavovanie seba, homosexualita, prvé lásky, dôležitosť rodiny a priateľov. S týmito alebo aj mnohými inými problémami sa dospievajúci ľudia buď priamo alebo nepriamo neustále stretávajú. Aj napriek rozporuplnosti román zachytáva danú situáciu autenticky a zároveň zábavnou a príťažlivou formou.

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá (The Perks of Being a Wallflower); Slovart 2012, preklad: Michaela Hajduková, 207 strán, slovenský jazyk.