Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Finalisti Anasoft litera 2013

| On 03, Apr 2013

BRATISLAVA. Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 162 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: Oko, KK Bagala

Jana Beňová: Preč! Preč!, Marenčin PT

Zuza Cigánová: Špaky v tŕní, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov Maroš Krajňak: Entropia, Trio Publishing

Peter Krištúfek: Dom hluchého, Marenčin PT

Lucia Piussi: Život je krátky, Limerick

Ondrej Štefánik: Bezprsté mesto, Vydavateľstvo TATRAN

Víťo Staviarsky: Kale topanky, Marenčin PT

Pavel Taussig: Hana, Vydavateľstvo Rak

Milan Zelinka: Pristaš, Slovenský spisovateľ

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v ôsmom ročníku rozhodujú členovia poroty: literárny vedec Peter Darovec, publicistka Tina Čorná, literárny vedec Michal Jareš, filmový teoretik a kritik Martin Ciel a literárny kritik a vedec Derek Rebro.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Finalisti Anasoft litera 2013

Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. Porota vyberie zo všetkých publikovaných prozaických kníh v prvom kole desať najlepších titulov. „Po ich prečítaní sa mi zdá, že na Slovensku je už úplne štandardná situácia, porovnateľná s inými krajinami. Píše sa množstvo hlúpostí, existuje veľa kvalitného priemeru a každý rok vyjde niekoľko skvelých próz,“ zhodnotil Martin Ciel a doplnila ho Tina Čorná: „Oproti minulému roku narástol počet vydaných kníh. Podaktorí autori dokonca vydali aj niekoľko v priebehu jedného roka v rovnakej kvalite. Je však potešujúce, že oproti tejto záplave sa stále vydáva aj kvalitná literatúra, ktorá je a vždy aj bude v menšine.

Podľa Petra Darovca „je pri súčasnej literatúre otázne objektívne určenie kvality textov. Tejto porote sa podarilo spraviť ten najlepší výber, akého bola schopná – a napriek tomu ostalo mimo finálovej desiatky hneď niekoľko kníh, ktoré niektorí porotcovia považujú za výnimočné. Azároveň ani jeden z vybraných finalistov nezískal absolútne sympatie všetkých porotcov. Je to asi dobré – súčasná slovenská próza je teda nielen rôznorodá, ale i problémová.