Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Zadie Smith vychádza v slovenskom preklade (Knižné novinky)

Zadie Smith vychádza v slovenskom preklade (Knižné novinky)

| On 28, Mar 2013

Zadie Smith – NW

Zadie Smith – NWJedna z popredných spisovateliek súčasnej Británie sa preslávila v roku 2000 románom Biele zuby (White Teeth). Nový román s názvom NW (ako North-West, neprívetivá časť Londýna) vychádza vďaka vydavateľstvu Artforum len niekoľko mesiacov po jeho vydaní v Británii.

Zadie Smith si aj tentokrát všíma multikultúrne prostredie, stret aj súžitie rozdielnych svetov na jednej malej ploche. Ani tu to však nestojí v centre pozornosti; je to koláž, z ktorej vylieza celistvý obrázok. A je to obrázok – ako inak – vskutku tragikomický.

Londýn, v ktorom nezazriete Buckinghamský palác či Tower Bridge. Zato v ňom počuť Amy Winehouse a vo vzduchu cítiť trávu. Zadie Smith znovu výborne! (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Artforum, 2013; preklad: Michaela Rosová, Marka Jurášová; slovenský jazyk, 344 strán.

 

John Irving – Zásady muštárne

John Irving – Zásady muštárnePríbeh o Homerovi Wellsovi začína uprostred jabloňových sadov v štáte Maine v Novom Anglicku. V sirotinci v mestečku St. Cloud je Homer najstarší zverenec, nikto si ho neadoptoval, a tak tam zostal a priúča sa u zakladateľa sirotinca Wilbura Larcha, neobyčajne láskavého muža, závislého na éteri, remeslu, pomocou ktorého pomáha ženám v meste. Vedomosti, skúsenosti a životné pravdy, čo ako mladý chlapec získal od doktora Larcha, zúročí ako dospelý, keď sa stane šéfom muštárne a milencom ženy svojho najlepšieho priateľa… (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013; slovenský jazyk, 576 strán.

 

Reinhold Messner – G I a G II – Výzva Gašerbrumu

Reinhold Messner – G I a G II - Výzva GašerbrumuNové vydání knihy jednoho z nejslavnějších horolezců o průkopnických činech v Himálaji, tentokrát na Gašerbrumu: zdolání G I v alpském stylu a dvojitý výstup na G I a G II v roce 1984. Jako protiklad ke svému vyprávění popisuje Reinhold Messner situaci ze základního tábora v roce 1997, kde místo solidarity nastoupilo bezohledné soupeření a stany se táhly do dálky dvou kilometrů.

K vydání knihy autor poznamenává: „Chci vylíčit své zážitky na G I a G II z doby, kdy Gašenbrum ještě nezasáhlo masové horolezectví. Mým úmyslem není jen vyprávět, jaké to bylo v dobách, kdy se masová turistika ještě nedostala do Gašerbrumského kotle… Chci jen ukázat, že i dnešní horolezectví v Himálaji skýtá velké možnosti – časový prostor pro nové výzvy zůstává naštěstí nekonečný.“ (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Brána, 2013; český jazyk, 224 strán.

 

Tennessee Williams – Osm smrtelnic posedlých

Tennessee Williams – Osm smrtelnic posedlýchŠest povídek představuje Tennessee williamse českému čtenáři především jako mistra lidské psychiky. Tentokrát jde o příběhy žen, které jsou vystaveny pokušení (jak jinak než ze strany mužů), často mu podléhají a musí se s tím vyrovnat. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Mladá fronta, 2013; český jazyk, 128 strán.

 

Daniel Pastirčák – Evanjelium podľa Jóba

Daniel Pastirčák – Evanjelium podľa JóbaJób je kontroverzný básnik. Jeho verš znie moderne, je trúfalý. Ruší tabu, ktoré zostalo tabu až do dnešných dní. Všetko sme odtabuizovali, a predsa nám jedno tabu zostalo: Nepatrí sa, aby človek verejne hovoril o svojej túžbe po smrti. Viete si predstaviť, že by sa nejaký politik či iná celebrita v televíznej šou priznali: Milí diváci, asi vás to prekvapí, no musím sa priznať, že ma už nebaví úspech ani sex, ani futbal, ani lyžovanie, ani opera. Život za veľa nestojí. Túžim po tom, aby som vôbec nebol.

Áno, Jóba je treba bezodkladne zneškodniť, zraziť ho k zemi, umlčať. Lenže ako? Cófar sa inštinktívne rozkročí, siahne k opasku, kam zvyknú v podobných situáciách siahať mnohí zbožní pištoľníci. Vyťahuje kolt a mieri. Mieri priamo na Jóbovo srdce. Zbraň, ktorou zaútočil, je zo všetkých zbraní sveta tá najsilnejšia – Cófarovou zbraňou je totiž samotný “Boh”. (Daniel Pastirčák)

Vydavateľstvo: Porta Libri, 2013; slovenský jazyk, 368 strán.

 

Daniel Hevier – Dýchanie:

Daniel Hevier – Dýchanie:Nepokojný a neustále experimentujúci duch Daniela Heviera prichádza aj teraz s novou knihou. Kniha Dýchanie je v istom zmysle slova najintímnejšou autorovou knihou. Za mnohorakým skúšaním foriem, tvarov a žánrov (od poézie po román, od sonetu po esej) je vždy funkčné pomenúvanie vlastnej skúsenosti. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: F. R. & G., 2013; slovenský jazyk, 152 strán.