Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke spomínanie na Jeden svet 2013 v Prahe

Krátke spomínanie na Jeden svet 2013 v Prahe
Jeden svet 2012

| On 24, Mar 2013

Podobne ako v Bratislave, aj v Prahe sa filmový festival Jeden Svet odohráva vo viacerých kinách roztrúsených v meste. Novinársky preukaz som si nestíhal vybaviť a preto som videl len tri filmy v tri dni v troch rôznych sálach. Preto môj opis nebude úplne celistvý, no aj vďaka spomínanej variabilite môžem povedať, že nebude vzdialený realite.

Festival začal 4. marca a už v prvé dni boli niektoré filmy vypredané. Keď som sa neskôr pýtal organizátorov, tiež si to nevedeli vysvetliť, no z konečných čísiel im vyšlo, že tento ročník navštívilo o 40 percent viac divákov ako predošlý. Možno skvelý výber, filmov, tradícia, reklama a možno všetko spolu spôsobilo neuveriteľný úspech.

High Tech, Low Life

Trailer.

Dokument zachytáva príbeh dvoch blogerov v Číne, ktorí cestujú po území a mapujú udalosti. Udalosti, ktoré sa do správ nikdy nedostanú. Filmujú, fotografujú, rozprávajú sa s ľuďmi a zapisujú si všetko. Potom, keď sa vrátia do svojich súkromných redakcií, píšu všetko na blog. Ich blogy sú populárne a čítané tisíckami ľudí.

Páčila sa mi duchaprítomnosť oboch protagonistov. Zolu, dvadsaťsedemročný mladík, opisuje, že v Číne sú dva múry, Veľký čínsky múr a „Great firewall“ (teda ochrana pred prenikaním nežiadaných informácií mimo krajiny). Pritom sa smeje a hneď ukazuje návody, ako ho obísť.

Starší z dvojice, takmer šesťdesiatnik Tiger Temple nezostáva len pri blogovaní, jeho činnosť prerástla v aktivizmus a ľudia ho vyhľadávajú, keď majú problémy. On príde, celú situáciu zdokumentuje a snaží sa pomôcť. Keď mu začali mazať blogy, prišiel s myšlienkou, že blogovať bude ústami svojej mačky. Paradoxne, čínskym úradom zviera so slobodnými a kritickými názormi nevadí a preto jeho blog funguje ďalej.

Môj Afganistan

Trailer.

Môj Afganistan je intímnym nazretím do reality života Afgánčanov v oblastiach, kde stále zúria nepokoje medzi povstalcami a armádou. Dánsky režisér s afgánskymi koreňmi prišiel natočiť reálny život obyvateľov a ich každodenné starosti a radosti. Prišiel s nápadom nájsť rôznych ľudí, rozdať im smartfóny s kvalitnou kamerou a dať jednoduchú úlohu: nech filmujú, čo bežne robia a zažívajú.

Reakcie na film boli naozaj silné a niektoré osudy protagonistov prinútili publikum k zamysleniu sa. Predpokladám, že rovnaká otázka sa vynorila v hlavách všetkých divákov: ako dlho film strihal? Totiž „herci“ brali svoju úlohu vážne a natáčali niekoľko hodín denne. Výsledok je ale videniahodný.

Na sever od slnka

Trailer.

O Škandinávcoch sa hovorí, že sú mierne šialení, že im dlhé tmavé zimy ovplyvnili zdravý rozum. Pri myšlienke, ktorá stála na počiatku tohto filmu, by ste si to určite tiež povedali. No výsledok je nezabudnuteľný, pomerne krátky a dynamický dokument o dvoch surferoch z Nórska, ktorí sa rozhodli stráviť zimu vo fjorde a surfovať.

Nech to znie akokoľvek absurdne, na realizáciu tohto nápadu sa poriadne pripravili. Najskôr strávili celé leto stavaním malej chaty, ktorá im mala slúžiť ako ubytovanie počas zimy. Potom si vyčistili pobrežie, nakúpili potraviny a už len čakali na zimu. Film sľubuje niekoľko nádherných záberov a hlavne jeden neskutočný uskutočnený príbeh.

Sú to síce len tri filmy z veľkého množstva, dokonca ani nie víťazné, ale aj to svedčí o tohtoročnej kvalite. Zoznam víťatných filmov si môžete pozrieť na webe festivalu.