Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Berka a Frešo mapujú históriu bratislavského bigbítu (Knižné novinky)

Berka a Frešo mapujú históriu bratislavského bigbítu (Knižné novinky)

| On 15, Mar 2013

Tomáš Berka, Fedor Frešo – Rocková Bratislava

Tomáš Berka, Fedor Frešo - Rocková BratislavaFedor Frešo a Tomáš Berka zmapovali päť dekád hudobníkov od začiatku 60. rokov do konca roka 2010. Okrem mapovania bratislavskej scény nájdeme v knihe aj historické kapitoly a pasáže o manažmente a fungovaní kapiel. V knihe sa nachádza taktiež register kapiel s personálnym aj nástrojovým zložením. Knihe predchádzali sedenia s muzikantmi a práca trvala dva roky. Záslužný počin, z ktorého si môžu brať príklad všetci muzikológovia a hudobní kritici na Slovensku.

Legendárni hudobníci Fedor Frešo a Tomáš Berka zmapovali vyše 300 rockových, pôvodne beatových bratislavských zoskupení a kapiel, ktoré sa od roku 1960 po súčasnosť významne zapísali do slovenskej hudobnej histórie.

Publikáciu doplnili kapitolami o sivých eminenciách, ktoré na pódiách nebolo vídať, ale bez ktorých by fungovanie kapiel nebolo mysliteľné. Pozoruhodný je aj pohľad na skúšobne, domy kultúry a domovské stanice kapiel, ako i jedinečná exkurzia do obyčajov panujúcich na zájazdoch.

Históriu bratislavského rocku uzatvára podrobný menný a kapelový register s ambíciou zachytiť takmer 1 500 rockových muzikantov aj s kapelami, v ktorých pôsobili, ako i názvy, zloženie a roky fungovania rockových zoskupení pôsobiacich na území nášho hlavného mesta. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013; slovenský jazyk, 336 strán.

 

Jo Nesbo – Pancierové srdce

Jo Nesbo - Pancierové srdceÔsmy diel zo série Harry Hole. Sériu detektívnych románov spojených s postavou Harryho Holea plánuje vydať kompletne vydavateľstvo Kniha Zlín.

Nórskymi médiami sa šíria poplašné správy. Našli sa dve mŕtve ženy utopené vo vlastnej krvi. Vrah po sebe nezanechal stopy, policajné vyšetrovanie sa nehýbe z miesta a Harry Hole, jediný človek, ktorý by mohol pomôcť, zmizol. Ukrýva sa v špinavých ópiových brlohoch Hongkongu, aby unikol nielen veriteľom, ale najmä traume zo svojho posledného prípadu. Len čo sa vráti do Osla, vrah udrie znova. Navonok sa zdá, že obete nemajú nič spoločné. Avšak Harry zistí, že všetky ženy strávili noc v tej istej odľahlej horskej chate. Inšpektor čoskoro pochopí, že má do činenia so psychopatom, ktorý vraždí hostí jedného za druhým. Opäť čelí nielen najtemnejším silám v krajine – ale aj v samom sebe. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; slovenský jazyk, 512 strán.

 

Tomáš Berka – Vily nad Bratislavou

Tomáš Berka - Vily nad BratislavouO architektúre a životnom štýle vo vilovej časti Bratislavy na Kalvárii, Slavíne s priľahlým Horským parkom a na Hradnom vrchu. Autori v krátkych historických exkurzoch zachytávajú ich podobu od stredoveku, keď tam ešte bývali vinohrady, poľovné revíry a pastviny, neskôr výletné reštaurácie a hostince. Tieto lokality sa postupne menili na obytné štvrte lepšie situovaných Bratislavčanov – od letných sídiel talianskeho typu v polovici 19. storočia cez nemecko-maďarskú romantizujúcu a eklektickú zástavbu v okolí Palisád na prelome 19. a 20. storočia až po stavebný rozmach za prvej Československej republiky a súčasnú modernú, občas aj kvalitnú vilovú architektúru. Čitateľ sa zoznámi s najvýznamnejšími projektantmi a staviteľmi, ale aj s pôvodnými i neskoršími majiteľmi a obyvateľmi týchto neraz výnimočných architektonických objektov dotvárajúcich dnešnú siluetu Bratislavy. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Marenčin PT, 2013; slovenský jazyk, 496 strán.

 

Charles Bukowski – Ženský

Charles Bukowski - ŽenskýTretí román amerického spisovateľa Charlesa Bukowského vychádza v novom prepracovanom českom preklade. Recenziu na toto dielo z roku 1978 si môžete prečítať aj u nás.

Henry Chinaski, Bukowského alter ego, se v románu Ženský objevuje v roli stárnoucího uznávaného spisovatele, a jak už napovídá sám název, prochází celou řadou vztahů s příslušnicemi opačného pohlaví (adjektivum “něžný” v tomto případě není na místě). Tyto vztahy jsou zpočátku vášnivé a bezprostřední, ale nakonec téměř vždy sklouznou do ubíjejících poloh a oba zúčastněné nemilosrdně drtí. Chinaski tak vrávorá z jedné ženské náruče do druhé a v každé nachází jen chvilkové uspokojení.

Znalci Bukowského života a tvorby mohou v románu objevit drobné radosti a paralely – např. postava Lydie Vanceové byla zpracována podle Bukowského chvilkové přítelkyně, sochařky a příležitostné básnířky Lindy Kingové. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Argo, 2013; český jazyk, 302 strán.

 

Carlos Ruiz Zafón – Nebeský vězeň

Carlos Ruiz Zafón - Nebeský vězeňBarcelona, 1957. Daniel Sempere a jeho přítel Fermín, hrdinové románu Stín větru, se vracejí, aby čelili největší osudové výzvě. Právě když se zdá, že život rodiny Sempereových nabírá poklidný směr, navštíví jejich knihkupectví neznámý muž, jenž svým znepokojivým chováním předznamená odhalení tajemství ukrývaného dvě desetiletí v temné paměti města.

Dozvědět se pravdu znamená pro Daniela vypořádat se s vlastním nejniternějším přízrakem. V Nebeském vězni, mistrovském románu plném intrik a emocí, se opět dokonale prolínají dějové linky předchozích knih, Stín větru a Andělská hra: okouzlení literaturou a záhady, jež skrývá pohřebiště zapomenutých knih. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Knižní klub, 2013; český jazyk, 288 strán.

 

Italo Svevo – Krátká sentimentální cesta a jiné povídky

Italo Svevo - Krátká sentimentální cesta a jiné povídkyVýbor dosud nepřeložených povídek terstského spisovatele mapuje jeho tvůrčí dráhu od prvních textů, jež vznikly ještě před napsáním románů Život pana Alfonsa (1892) a Senilita (1898), přes období takzvaného ticha, kdy se Svevo chystal skoncovat s „tou směšnou a škodlivou věcí, které se říká literatura“, až k brilantním textům vzniklým v autorově posledním tvůrčím období, datovaném od vydání románu Vedomí asvedomí Zena Cosiniho (1923), jenž mu přinesl slávu a úspěch. Některé z posledních povídek lze číst i jako kapitoly či fragmenty připravovaného čtvrtého románu, v němž mělo vyprávění Zena Cosiniho pokračovat, ale který už autor nedostal šanci napsat. (anotácia vydavateľa)

Vydavateľstvo: Paseka, 2013; český jazyk, 280 strán.