Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Každý príbeh si zaslúži šťastný koniec

Každý príbeh si zaslúži šťastný koniec

| On 11, Mar 2013

Život je sám o sebe ťažký. Nemôže niekto povedať, hej, buďme pozitívny. Dajme príbehu šťastný koniec.“ (Pat Solitano)

Nestáva sa často, že na Oskara je nominovaná romantická komédia. Terapia láskou je v niečom iná. Samozrejme, všetky žánrové prvky romantickej komédie fungujú tak ako majú. Hlavnou témou je láska, nechýbajú ani scény s dojímavými vyznaniami, láska na prvý pohľad a nesmie chýbať šťastný koniec. No práve s tým šťastným koncom to nie je také jednoduché, ako by sa na prvýkrát zdalo.

Terapia láskou

Pat Solitano je príkladom toho, ako jedna udalosť dokáže zmeniť celý život. Pat trpí bipolárnou poruchou osobnosti, ktorá je sprevádzaná zmenami nálad a nekontrolovateľnými výbuchmi hnevu. Táto jeho výbušnosť bola dôvodom rozpadu Patovho manželstva, kedy v záchvate zúrivosti takmer na smrť zmlátil milenca svojej manželky. Po návrate z liečebného ústavu sa snaží dostať život do pôvodného stavu, pričom odmieta liečbu pomocou liekov, ale snaží sa vybudovať vlastnú stratégiu, ako ovládať sám seba pomocou motivačných a povzbudzujúcich formuliek, či snahou nájsť v každej zlej situácii niečo pozitívne. Na večeri u priateľov Pat spoznáva Tiffani, mladú nevyspytateľnú vdovu. Po smrti svojho manžela upadla do depresie, ktorú liečila sexuálnymi vzťahmi.

Okrem vzťahu formujúceho sa medzi dvoma psychicky labilnými osobami a popri čakaní na šťastný koniec sa „riešia“ reálne problémy dnešnej doby. Pat, ktorý prišiel o všetko – dom, prácu, rodinu – sa vracia bývať späť k rodičom. Režisér David O. Russell zachytáva ďalší výrazný problém dnešnej doby a to prepracovanosť, honbu za peniazmi a tým neustále sa zvyšujúci tlak na človeka, ktorý častokrát končí vyhorením. Okrem spoločenských problémov David O. Russell vykresľuje vzťahy v rodine. Elegantným spôsobom je zachytené porovnávanie súrodencov rodičmi. Patov starší, úspešnejší brat stojí na výslní, čo je jednoducho zachytené pomocou pozície ich portrétov. Po návrate z liečebne Pat zbadá, že jeho portrét je zvesený zo steny. Veľmi dobre je vystihnutý vzťah medzi otcom a synom, ktorí majú na prvý pohľad veľa podobného, aj keď túto podobnosť Pat popiera: „Ja nie som explozívny. Môj otec je explozívny, ja nie.“

Terapia láskou

Terapia láskou bola nominovaná na Oskara v 8 kategóriách. Veľkým prekvapením je nominácia Bradleyho Coopera v kategórii herec v hlavnej úlohe. Bradley Cooper je známy z komédie Vo štvorici po opici. V Terapii láskou nevyniká ani tak jeho talent dramatizácie, ale skôr jednoduchosť s akou vystihol podstatu Pata Solitana. Horúcim kandidátom herca vo vedľajšej roli bol Robert De Niro v postave Patrizia Solitana seniora. Jeho vznetlivá povaha sa spája na rozdiel od Pata so životnou skúsenosťou, pričom vďaka hereckému nadaniu Roberta De Nira je príkladom iracionálneho správania, prehnanej úzkostlivosti s veľkou dávkou poverčivosti. Na jedinej nominácií, ktorú sa podarilo premeniť na sošku, má zásluhu mladá herečka Jennifer Lawrence, ktorá stvárnila Tiffani Maxwelovú.

Záver

Terapia láskou ponúka namiesto vyumelkovaných, patetických vyznaní citov, jednoduchú podstatu lásky, odhodlanie človeka isť za svojím cieľom a robiť veci pre radosť. Výborné psychologické vykreslenie jednotlivých postáv, herecké výkony, práca kamery a brilantné repliky dávajú filmu veľký potenciál. Právom si zaslúži ocenenia.

Cieľová skupina

Film sa bude páčiť nielen tým, ktorí obľubujú komerčné filmy, ale na svoje si príde aj náročnejší divák.

Silver Linings Playbook (komédia, dráma, romantický, psychologický). USA, 2012, 122 min. Réžia: David O. Russell. Knižná predloha: Matthew Quick. Scenár: David O. Russell. Hudba: Danny Elfman. Hrajú: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Juila Stiles, Anupam Kher, Matthew James Gulbranson, Shea Whigham, Dash Mihok, John Ortiz, Paul Herman.

 

Komentáre

  1. Katka hovorí:

    Vážne tento film doporučujem. Nedávno som ho videla a bol úžasný :-)