Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Veľký Gatsby – prv knihu či film?

Veľký Gatsby – prv knihu či film?

| On 14, Feb 2013

Trend natáčania klasických literárnych diel patrí v Hollywoode medzi tie najstaršie. Totiž, takú Snehulienku nakrútili už v toľkých variáciách, že to nikto nevie zrátať. Naposledy dávali minulý rok v kinách dve rôzne verzie. Vždy ma preto zaujme, keď príde niekto s originálnym, alebo aspoň málo obohraným námetom. Austrálsky režisér Baz Luhrman posiela do kín Veľkého Gatsbyho.

Lepšie by bolo asi povedať, že posiela, pretože film sa v kinách objaví až v druhej polovici mája. No veľký rozruch vyvolal už prvý trailer. Odhalil hneď niekoľko indícií. Bude to ďalší veľkorozpočtový blockbuster po vzore Moulin Rouge. Baz Luhrman na farbách ani kulisách nešetril a tak si budú môcť diváci americkú klasiku vychutnať v plnej farbe. Dej Veľkého Gatsbyho sa odohráva v Amerika po prvej svetovej vojne v čase ekonomického rozkvetu.

To všetko sa dá prečítať vo Wikipedii, no rozhodnutie, či si prečítať knihu pred pozretím filmu musí spraviť každý za seba. Môžem povedať, že knihu som mal už nejaký čas zakúpenú, dlho predtým, než vyšiel oznam o plánovanom filme. A práve kvôli ukážkam som sa rozhodol knihu čítať. Ide o útle dielo s jednoduchým príbehom, ale je súčasťou národnej kultúry Američanov, ktorí ho považujú za svedectvo o tej dobe.

Prečítanie Veľkého Gatsbyho nezaberie veľa času, a keď by ste chceli spraviť pre seba ešte viac, siahnite po originále. Teda anglickej verzii knihy. Jazykové nuansy tiež odzrkadľujú ducha doby a F. Scott Fitzgerald patril medzi najtalentovanejších spisovateľov svojej doby.