Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Lincoln – historické rozhodnutie jedného muža

Lincoln – historické rozhodnutie jedného muža

| On 19, Jan 2013

V kinách od 24. 1. 2013.

K významným udalostiam častokrát nevedie jednoduchá cesta. Predchádzajú im tuhé boje za presadenie názoru či pravdy, sprevádzané nechápavosťou okolia a strachom z neznámeho. Vždy sa však nájdu jedinci, ktorí navzdory útokom oponentov dokážu svoje túžby uskutočniť. Jedným z nich bol aj 16. prezident Spojených štátov Abraham Lincoln.

Lincoln - historické rozhodnutie jedného muža

Prvý republikánsky prezident vstupoval do úradu vo veľmi ťažkej pozícii. Rozbroje medzi Severom a Juhom prerastali hranicu únosnosti a vývoj smeroval k občianskej vojne. Príčinou bolo otrokárstvo. Južanské štáty, trvajúce na jeho zachovaní, sa napokon osamostatnili a v roku 1861 vytvorili Konfederáciu. Hlavným mestom sa stal Richmond, prezidentom Jefferson Davis. Zväzok štátov Severu, známy ako Únia, reprezentoval práve Lincoln. Po počiatočných porážkach sa jeho vojakom začalo dariť. Z morálneho hľadiska bola rozhodujúcou bitka pri Gettysburgu. Po nej sa vývoj otočil a prezident začal uvažovať nad myšlienkou urýchleného prijatia 13. dodatku ústavy, obsahujúceho neodkladné zrušenie otroctva. Čo má ale uprednostniť – ukončenie vojny alebo prijatie historického dokumentu?

Lincoln - historické rozhodnutie jedného muža

Predstavovať Stevena Spielberga ako jedného z najvýznamnejších režisérov snáď nikomu netreba. Jeho tvorba je dostatočne známa a každý si z nej vyberie dielo, ktoré je mu niečím blízke. Po snímke Vojnový kôň opäť prichádza s témou ozbrojeného konfliktu, no tá je okrajová. Hlavnú pozornosť venuje posledným štyrom mesiacom života výnimočného politika. Analyzuje jeho boj za zrušenie nezmyselného inštitútu, ako aj zložité rodinné vzťahy. Rozoberá, čo ho viedlo k rozhodnutiam, ktoré prijal a k postojom, ktoré presadzoval.

V hlavnej úlohe sa predstavuje Daniel Day-Lewis. Výkon tohto herca je naozaj strhujúci. Lincolna poctivo študoval, veľkú pozornosť venoval zdokonaľovaniu hlasového prejavu či štýlu chôdze. Zdatne mu sekundujú Sally Field v úlohe manželky Mary a okrem iných predovšetkým skvelý Tommy Lee Jones ako dôležitý člen Kongresu. Keď hovoríme o Spielbergovi, nemôžeme nespomenúť jeho verných spolupracovníkov, skladateľa Johna Williamsa a kameramana Janusza Kaminskeho. Obaja sa postarali o silný divácky zážitok, čo ešte podčiarkol kvalitný scenár z pera nositeľa Pulitzerovej ceny Tonyho Kushnera.

Konečný verdikt:★★★★☆

Lincoln je veľkofilm o významnom prezidentovi žijúcom v zložitom období dejín. Výborní herci a členovia štábu vytvorili dielo, opisujúce ho predovšetkým ako hlavu rozdelenej krajiny, túžiacej po rovnosti všetkých občanov, mieri a lepšej budúcnosti. Jeho odkaz pretrváva dodnes.

Cieľová skupina:

Túto snímku si vychutnajú predovšetkým diváci, ktorí aspoň trochu poznajú americkú históriu a neprekážajú im dialógy na úkor akcie. Ostatní sa ňou môžu aspoň inšpirovať.

Lincoln, autobiografická dráma, USA, 2012, 150 min., réžia: Steven Spielberg, scenár: Tony Kushner na základe knihy Doris Kearns Goodwinovej, kamera: Janusz Kaminski, hudba: John Williams, hrajú: Daniel Day-Lewis (Abraham Lincoln), Sally Field (Mary Todd Lincolnová), Tommy Lee Jones (Thaddeus Stevens), David Strathairn (William Seward), Joseph Gordon-Levitt (Robert Lincoln), James Spader (W.N. Bilbo), Hal Holbrook (Preston Blair) a ďalší.