Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Move On – škandinávsky Bond s poslaním

Move On – škandinávsky Bond s poslaním

| On 25, Dec 2012

Snímky typu road movie si diváci často spájajú s komediálnym žánrom. Partia mladých ľudí túžiacich po zábave sa vydáva do sveta, kde ich čakajú veselé zážitky, trapasy a šťastný koniec, v ktorom sa všetko vysvetlí. Tentokrát sa k nám dostáva iný typ rozprávania s niektorými charakteristickými znakmi európskej kinematografie, predovšetkým tzv. severskej.

Move On

Mads Mikkelsen tu stvárňuje hrdinu s poslaním. Jeho cieľom je dopraviť záhadný strieborný kufrík na miesto určenia. Nebezpečná cesta začína v holandskom Amsterdame, kde ho dostane od čínskeho obchodníka. Postupne prekračuje hranice rôznych štátov, kde dostáva rôzne pokyny (v štýle knihy Hra od švédskeho spisovateľa Andersa de la Motteho). Na Slovensku stretáva sympatickú slečnu, ktorá ho zaujme svojím pôvabom a bezprostrednosťou. Spočiatku sa zdráha prejaviť akýkoľvek náznak emócií, ale bujará svadba (a alkohol) mu pomôžu. Ráno sa v posteli prebúdza sám, spoločnosť mu robí iba jeho zbraň na vankúši. Slečna zmizla a kufrík tiež. Agent zisťuje, že cudzinka nebola celkom obyčajná a pravdepodobne v sebe ukrýva tajomstvo. Kto v skutočnosti je a aké s ním má plány?

Zaujímavý námet spracovaný podobným špionážnym filmárskym štýlom sme tu už dlhšie nemali. Škandinávci sú v tejto oblasti majstri, preto neprekvapí, keď za kamerou nájdeme dánskeho režiséra Asgera Letha a pred ňou herca Madsa Mikkelsena, pochádzajúceho z rovnakej krajiny. Iné je to s obsadením čoraz známejšej slovenskej herečky Gabriely Marcinkovej, ktorej prítomnosť príjemne prekvapila. Nehrá tu len v jednom zábere alebo v krátkej scéne, ale je plnohodnotnou druhou hlavnou postavou. Mads je tradične skvelý, jeho a Daniela Craiga považujem za charakterovo blízke typy, ideálne pre bondovky. Gabriela ukazuje svoj talent naplno, je uveriteľná, sympatická a pohnútkam, kvôli ktorým koná tak ako koná, rozumieme.

Režisér Leth vytvoril dielo, na ktorom sa podieľali filmoví fanúšikovia z viacerých európskych štátov. Tí mohli ovplyvniť výber hudby či lokácií. Treba povedať, že mali dobrý vkus. Slovenského diváka určite poteší, že vo filme uvidí nielen našu herečku, ale aj bratislavské ulice a bude počuť staré hity počas jazdy do maďarského Sóskútu. Netradičný prístup autorov spôsobil aj to, že sa v snímke namiesto Prahy objavuje Bratislava, čo sa nestáva často. Hudba je vybraná výborne, miestne skladby sa striedajú s dynamickým zvukom, ktorý vytvára näpatie až do konca. Kamera precízne hľadá vhodné uhly snímania, je statická aj ručná. Neustále udržiava vysoké tempo.

 

Konečný verdikt:★★★★☆

Move On má množstvo autorov a je to vidieť. Spoločne vytvorili dielo, ktoré je zaujímavé, dynamické a netradičné. Viditeľné sú viaceré typické prvky detektívky, špionážneho filmu či európskej kinematografie. Ich spracovanie, využitie a predovšetkým pomerne prekvapujúci záver zaujmú divákovu pozornosť.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia bondoviek, špiónov, napätia a severského štýlu rozprávania si prídu na svoje.

Move On, road movie, Dánsko, Nemecko, 2012, réžia: Asger Leth, scenár: Matthew Greenhalgh, kamera: Philippe Kress, hudba: Alexander Sjödin, Lars Löhn, Erik Arvinder, hrajú: Mads Mikkelsen, Gabriela Marcinková, Alexandra Maria Lara a ďalší.