Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Najdúch nechce byť v Košiciach „koperdaňou“

| On 26, Nov 2012

Do repertoáru Štátneho divadla Košice pribudol v piatok 23. novembra ďalší výnimočný divadelný kus. Premiéra Najdúcha z pera slovenského klasika Jonáša Záborského v mnohom prekvapila, ale predovšetkým vďaka hereckým výkonom príjemne pobavila.

Ako po premiére pripomenul riaditeľ divadla Peter Himič, okolo predstavenia je viacero zaujímavých číselných hier. Najdúcha naposledy košické divadlo uviedlo pred 60 rokmi pri príležitosti 60. narodenín vtedajšieho riaditeľa Janka Borodáča, ktorý ho aj režijne pripravoval. Rovnakého životného jubilea sa onedlho dožije aj súčasný umelecký šéf činohry ŠD Košice Jozef Úradník, ktorý si v predstavení zahral jednu z hlavných postáv, zemského pána z Chujavy Kobozyho. „Borodáčovi vtedy daroval nedávno zosnulý sochár Ján Mathé bustu, tú zatiaľ pre Jožka nemáme,“ dodal s úsmevom riaditeľ divadla.

Nový košický Najdúch je vďaka úpravám textu z pera Michaely Zakuťanskej a režijnému poňatiu Eduarda Kudláča viac ako originálnym spracovaním klasickej veselohry. Dramaturg predstavenia Martin Gazdík ho ešte pred premiérou charakterizoval ako grotesknú karikatúru zo slovenskej, nielen minulej, reality. Ako priznal Kudláč, ponuku popasovať sa so Záborským bral ako výzvu. Nielen preto, že to bolo jeho prvé režisérske stretnutie so slovenskou klasikou, ale najmä preto, že po prvom prečítaní si vôbec nevedel predstaviť, čo sa dá s textom spraviť. „Priznám sa, že tento pocit pretrvával veľmi dlho a napokon som týždeň pred premiérou nechal hercom trochu voľnú ruku a myslím si, že výsledok je pozitívny,“ dodal po premiére Kudláč a poprial novému titulu úspešnú cestu za divákom a najmä veľa repríz.

Šéf činohry Jozef Úradník poznamenal, že na scéne sa v piatok narodilo milé decko. „ Verím, že náš Najdúch nebude tou „koperdaňou“ ako v Záborského hre, ale že ľudia toto decko prijmú a bude ich dlho zabávať,“ dodal šéf košickej činohry.

Košice 26. novembra 2012

Zdroj: Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice