Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Netypické vianočné albumy

Netypické vianočné albumy

| On 10, Nov 2012

V tomto období začínajú v nákupných centrách znieť prvé “vianočné hity”, ktoré hneď, ako je výzdoba hotová, upozornia na príchod Vianoc. Mnoho ľudí nenesie túto skutočnosť s nadšením už len preto, že každý rok sa hrá to isté dokola. Čo tak vyskúšať niečo nové, trochu známe, no neopočúvané?

Britské Vianoce

Tracey Thorn - Tinsel and LightsTracey Thorn pochádza z Anglicka a koncom októbra jej vyšiel štvrtý štúdiový album. Tinsel and Lights je ďalším svetielkom súčasnej alternatívnej populárnej hudobnej scény, ktorým chce sprofanovaným vianočným piesňam dodať stratenú vážnosť.

Album obsahuje dvanásť piesní, z ktorých dve sú autorské piesne Tracey Thorn a ďalších desať sú prevzaté skladby od interpretov ako Jack White, Randy Newman, Joni Mitchel alebo Sufjan Stevens. Nie každá je pôvodne vianočná, no autorka im dokázala dodať tú pravú atmosféru a spolu vytvárajú príjemné počúvanie, napríklad aj pri štedrovečernom stole.

Austrálske Vianoce

Sarah Blasko - I AwakeSarah Elizabeth Blaskow, umeleckým menom Sarah Blasko vydala koncom októbra tiež album, ktorý spĺňa definíciu vianočnej atmosféry. Austrálska rodáčka na rozdiel od Tracey Thorn nevydávala vyslovene vianočnú štúdiovku. Avšak ak počúvate I Awake v predvianočnom čase, nenútene evokuje príchod sviatkov.

Dvanásť piesní nahrávala speváčka v štúdiách Atlantic Studios v Štokholme. Orchestrálne pasáže nahral bulhraský New Symphony Orchestra v Sofii. Poslucháčov zaujme nielen správne vystavaná atmosféra jednotlivých skladieb, ale aj zvuk výbornej kvality. Preto odporúčam počúvať na najlepšom audio zariadení, ktoré máte dostupné.