Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Neúcta k umeniu zo strany Banskobystričanov

Neúcta k umeniu zo strany Banskobystričanov

| On 21, Okt 2012

Vážne poškodenie sochárskych diel Michala Trpáka na banskobystrickom námestí môže v budúcnosti spôsobiť, že sa umelci vyhnú mestu pod Urpínom. Nestáva sa často, že sa zahraniční autori rozhodnú prezentovať svoju tvorbu práve v Banskej Bystrici. Počas leta sa na Námestí SNP objavili sochárske diela známeho českého umelca. Výstava bola uvedená pod názvom Humanoids. Artefakty sa stali súčasťou hektického života tejto doby práve tematikou, ktorú rozoberajú. Obdivovali ich Banskobystričania, ale aj zahraniční turisti. Výstava sa však nečakane zrušila. Na vine bol vandalizmus. Poškodila sa väčšina diel. Sochy neboli hodnotné len po finančnej, ale predovšetkým po umeleckej stránke.

Neúcta k umeniu zo strany Banskobystričanov

Na základe tejto udalosti sa vynára myšlienka na to, prečo umelecké výtvory skončili tak nešťastne a či bola nutná negatívna reakcia obyvateľov mesta. Otázka na zamyslenie sa črtá aj pri fakte, že rovnaká výstava Michala Trpáka sa pred Banskou Bystricou objavila aj iných mestách, napríklad v Prahe alebo v Brne. V týchto mestách sa sochám nič nestalo a výstava prebehla bez problémov. Vynára sa však otázka, prečo obyvatelia iných miest dokázali prijať sochy a niektorí Banskobystričania nie? Bolo na vine alkoholické opojenie mládeže, alebo len nepochopenie a neprijatie diel ako takých? Sú ľudia žijúci v rôznych štátoch a mestách až tak rozdielni a inak pristupujú k dielam? Pôvodom som z Banskej Bystrice, a preto ma táto udalosť sklamala. Sklamali ma ľudia. Často som od nich počúvala, že mesto nedostáva príležitosť propagovať umenie ako také. Pár festivalov do roka ľuďom nestačí, chceli by viac. Ale potom prečo, keď sa príležitosť naskytne, nasleduje negatívna reakcia? Je naozaj nutné strážiť všetky verejné diela prísnou ochrankou, alebo artefakty presúvať do stráženého nákupného centra?

Neúcta k umeniu zo strany Banskobystričanov

Pár mesiacov som mala možnosť žiť v Prahe práve v časti, kde prebiehala výstava Humanoids. Každý deň som videla, ako sa ľudia správajú k sochám a ako k nim pristupujú. Nikomu nevadili. Tieto diela dotvárali prostredie rušného veľkomesta. Určite sa aj v Prahe našli ľudia, ktorým sa sochy nepáčili, ale nikto nezareagoval prehnane a sochy nezničil. Myslím si, že obyvatelia Banskej Bystrice mali veľkú príležitosť podporiť umeleckú myšlienku zahraničného autora a prezentovať diela, ktoré sa nedostanú do každého mesta na Slovensku. Táto príležitosť však ostala nevyužitá. Každopádne, netreba hádzať všetkých ľudí do jedného vreca. V každom meste na Slovensku a tiež za hranicami sa nájdu ľudia, ktorí si potrebujú niečo dokázať práve podobnými skutkami a negatívnymi reakciami. Nájdu sa však aj tí, ktorí s radosťou príjmu niečo nové, niečo, čo dotvorí ich životné okolie a ich deň spraví krajším a výnimočnejším.