Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Hraničný prípad Pétra Hunčíka

Hraničný prípad Pétra Hunčíka

| On 10, Okt 2012

Na základe shortlistu Anasoft Litera som si minulý rok kúpil tri knihy, z nich som jednu daroval, jednu nedočítal a tretia na mňa čaká (a chvíľu ešte počká). Spomínam to len preto, že inak by som si dané knihy nekúpil, možno by som ich v kníhkupectve prehliadol. Je fajn, že niekto, kto sa rozumie, mi povie – pozri, tu máš desať minuloročných naj kníh, tie si prečítaj. Víťaz je vždy jeden, no byť v shortliste znamená veľa.

Péter Hunčík

Takto som si prednedávnom v nákupnom vytržení kúpil debut známeho maďarsko-slovenského (alebo slovensko-maďarského) intelektuála Pétra Hunčíka o období po druhej svetovej vojne na slovensko-maďarskom pohraničí. Pravdu povediac, nevedel som, do čoho sa púšťam. Z predpokladaného dobrudružstva sa preto vykľulo naozajstný zážitok.

Nie zbytočne spomínam, že autorom je intelektuál, pretože čitateľ hneď pochopí rozhľadenosť a univerzálnosť autora, ktorý vsádza fiktívny príbeh možno reálnych ľudí do historických súradníc obdobia povojnového. Podávaním realnych dejín alternatívnym spôsobom – cez pohľad fiktívnych osôb – mi Hraničný prípad v určitých ohľadoch pripomínal Nehanebných bastardov od Quentina Tarantina, s tým rozdielom, že Hunčík neprepisuje vývoj dejín.

Len vtedy sa môže z teba stať občan v pravom zmysle slova, keď budeš poznať všetky až na dno morské siahajúce korene Európy a každý jej kvet, od Atén až po Varšavu, opakoval ujo Imre najprv ockovi a potom o desaťročia neskôr aj Tomimu. Až potom môžeš rozhodnúť, kto vlastne si.

Dielo má aj filozofickú rovinu (viď ukážka vyššie), ale keďže sa dej odohráva v malom meste, neraz pristihnete postavy v absurdných malomestských až dedinských pletkách, ktoré sú podávané veľmi vtipne. Niekoľkokrát som sa z chuti smial, najmä, keď išlo o príhody chlapcov Tomiho, Imreho, Feriho, Paliho a Istvána z futbalu, školy alebo spoločných šibalstiev.

Hraničný prípad čitateľa dokonale pohltí, smiech strieda smútok, absurdné príbehy sa prepletajú s tými blízkymi realite ako napríklad, keď Tomi zosmiešni inšpektora a potrestajú aj jeho rodičov (otca pošlú pracovať do vzdialeného mesta). Dej plynie ako prúd rieky Mississippi, ktorá má mnoho odbočiek, no hlavný smer je spoločný. Koho zaujíma dejepis, no nebavia ho učebnice, Hraničný prípad dokáže čitateľa motivovať si príslušné historické fakty dohladať, aby mal kompletný zážitok z knihy.

Hunčík, Péter – Hraničný prípad. Vydaveteľ: Kalligram. Rok vydania: 2011. 415 strán, slovenský jazyk.