Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Zem bez zákona – drsný príbeh z čias americkej prohibície

Zem bez zákona – drsný príbeh z čias americkej prohibície

| On 21, Sep 2012

V kinách od 20. 9. 2012.

Dlho sa v našich kinách nepremietala pravá gangsterka. Fanúšikovia žánru preto netrpezlivo čakali na nový počin známeho austrálskeho režiséra Johna Hillcoata. Téma prohibície, atraktívne prostredie aj hrdinovia, to sú tie správne ingrediencie pre vytvorenie zaujímavého diela. Dokázali ich tvorcovia využiť tak, aby skutočne vzniklo?

Zem bez zákona

Virginia, Franklin County, 30. roky minulého storočia. Obdobie prohibície bolo príčinou vzrastu vplyvu mafie. Tá značne zbohatla aj vďaka príjmom z nelegálnej distribúcie alkoholu. Pálenice boli roztrúsené po celej krajine. Bratia Bondurantovci sú drsní chlapíci, teda až na najmladšieho Jacka, ktorý je povahovo odlišný. Chce byť taký ako jeho súrodenci, no každý pokus ho privedie skôr do problémov. Jedného dňa do tohto zapadákova prichádza slizký a nanajvýš nepríjemný zástupca Rakes. Postupne sa všetci výrobcovia vzdávajú a platia mu poplatok. Iba Bondurantovci naďalej odolávajú, a to aj napriek nepriaznivým okolnostiam. Rakes im šliape na päty a slučka okolo ich krkov sa nebezpečne sťahuje…

Meno Johna Hillcoata sa stalo známym vďaka pútavému westernu Proposition či postapokalyptickej snímke Cesta. Jeho spolupracovníkom je ďalší Austrálčan, hudobník Nick Cave. Ten sa v tomto prípade postaral nielen o hudbu, ale aj o scenár, založený na knihe vnuka jedného z bratov Matta Bonduranta. Film sa verne drží predlohy, dej je napínavý, drsný, nájdete v ňom aj čierny humor.

Zem bez zákona

Hoci už dlho pred koncom budete vedieť, že dôjde k zápasu medzi oboma stranami barikády, nič to nemení na fakte, že vás príbeh určite zaujme. Zásluhu na tom majú aj skvelé herecké výkony. Tom Hardy tu hrá „nezničiteľného“ Forresta, ktorý sa počas svojho života už niekoľkokrát znova narodil, Shia LaBeouf nesmelého, no odhodlaného Jacka. Hlavný záporák v podaní Guya Pearcea je neskutočne nepríjemný, naopak obe dámy (Jessica Chastain a Mia Wasikowska) prekypujú šarmom, vďaka čomu zjemňujú drsné prostredie.

Konečný verdikt:★★★★☆

Zem bez zákona nie je plnokrvný akčný film ani western. Máme tu kvalitnú gangsterku s pútavým príbehom, obohatenú zobrazením pre nás doteraz neznámeho prostredia a výbornými hereckými výkonmi.

Cieľová skupina:

Dielo je určené predovšetkým fanúšikom drsných chlapíkov a realistického vykreslenia histórie.

Zem bez zákona (Lawless), gangsterská dráma, USA, 2012, 116 min., réžia: John Hillcoat, scenár: Nick Cave (podľa románu Matta Bonduranta), kamera: Benoît Delhomme, hudba: Nick Cave, Warren Ellis, hrajú: Shia LaBeouf (Jack Bondurant), Tom Hardy (Forrest Bondurant), Jason Clarke (Howard Bondurant), Guy Pearce (Charlie Rakes), Jessica Chastain (Maggie Beauford), Mia Wasikowska (Bertha Minnix), Gary Oldman (Floyd Banner), Dane DeHaan (Cricket Pate) a ďalší.