Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Literárno-hudobný hrací automat ako neodolateľné spojenie

Literárno-hudobný hrací automat ako neodolateľné spojenie

| On 31, Aug 2012

Každý deň citát sprevádzaný jednou piesňou. Niekedy len výrok, inokedy celá báseň alebo kúsok filozofického textu na zamyslenie. Niekedy hrá The Black Keys, inokedy The Beatles Symphony Orchestra alebo Nina Simone. Teraz to spojte dokopy, ale nie hocijako.

Spojenie literatúry a hudby nie je novinkou. Veď kto si už dnes nepustí hudbu pri čítaní knihy. Dokonca literárne akcie bývajú spájané s koncertmi. Projekt literárno-hudobný hrací automat, v originále literary jukebox, ma zaujal z iného dôvodu. Vnáša do tohto spojenia tesnejšie prepojenie hudby a textu.

The flower of the Alps told the seashell: “You’re shining”
The seashell told the sea: “You echo”
The sea told the boat: “You’re shuddering”
The boat told the fire: “You’re glowing brightly”
The fire told me: “I glow less brightly than her eyes”
The boat told me: “I shudder less than your heart does when she appears”
The sea told me: “I echo less than her name does in your love-making”
The seashell told me: “I shine less brightly than the phosphorus of desire in your hollow dream”
The flower of the Alps told me: “She’s beautiful”
I said: “She’s beautiful, so beautiful, she moves me.”

Autori každý deň vyberú úryvok textu a k tomu namiešajú vhodnú pieseň. Kombinácie nie sú náhodné, je vidieť, že niekto nad tým aj rozmýšľal a zladil to spolu. Napríklad báseň Sky Song od francúzskeho surrealistického básnika Roberta Desnosa sprevádzaná piesňou Nini Simone Do I Move You sa mi okamžite vryli do pamäti ako neoddeliteľné spojenie. To je však len jeden z mnoho vydarených výberov.

Ďalším pozitívom je možnosť okamžitého zakúpenia piesne alebo knihy, z ktorej úryvok pochádza. Ide o rozvíjajúci sa projekt, ktorý ešte nemá dlhú históriu. Ak sa autorom naďalej bude dariť uverejňovať dobré mixy, môže raz znamenať literary jukebox to isté pre milovníkov literatúry a hudby ako kreslený komiks xkcd pre informatikov. Dokážu sa tam stratiť na celé hodiny, čítať a preklikávať si ďalšie a ďalšie príspevky.

web: Literary jukebox