Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

HidePark – kultúrne centrum za Nitrou

HidePark – kultúrne centrum za Nitrou

| On 28, Aug 2012

Fenoménom posledných rokov v oblasti kultúry je vznik priestorov, kde sa spájajú rôzne druhy umenia, konajú podujatia najrozmanitejšieho druhu (od neformálnych konferencií, cez výstavy moderného umenia, po koncerty či autorské čítačky) a stretávajú najmä mladí ľudia. Nazvané jednoducho, kultúrne centrá. Žilina má Stanicu, Košice Tabačku, Bratislava KC Dunaj a pre Nitru sa črtá HidePark.

HidePark

Prvé úpravy začali v roku 2010. Po dvoch rokoch na bývalej skládke odpadu vyrástol altánok, upravila sa lúka, vzniklo petangové a parkúrové ihrisko. V súčasnosti sa tu pravidelne konajú kultúrne a športové akcie. Celý projekt organizuje občianske združenie Triptych a s prácami pomáhajú dobrovoľníci, ktorí chcú, ako píše predseda združenia Marek Hattas „urobiť niečo vo svojom voľnom čase pre svoju komunitu.“

Podobných príkladov je na Slovensku niekoľko. Nedávno im venoval pozornosť denník SME v článku Zo staníc socializmu sú galérie. Aj v úvode tohto článku spomínaná žilinská Stanica vznikla z popudu niekoľkých stredoškolákov a dnes sa označuje ako vzorovo sa rozvíjajúce kultúrne centrum. Návštevníci z celého Slovenska sem cestujú kvôli rozličným podujatiam, napríklad medzinárodnému festivalu animovaných filmov Fest Anča.

Nitra je piate najväčšie mesto Slovenska a okrem HideParku tu neexistuje kultúrne centrum, ktoré má ambíciu spájať rôzne druhy umenia a dávať priestor aj menej známym umelcom. Za spomienku stojí jedine Nitrianska galéria. Okrem výstav organizuje diskusie, komorné koncerty, prednášky a konferencie. Nitru poznajú ľudia skôr ako mesto, ktoré nám dalo Desmod, Horkýže Slíže, Gladiator alebo U.K.N.D.

HidePark

V piatok 31. augusta bude HidePark oficiálne otvorený ako súčasť letného alternatívneho festivalu a verejnosti sa sprístupnia ihriská. Sprievodný predprogram začne akcia Criticall mass jazdou okolo mesta za lepšie podmienky pre cyklistov a finišom na HideParku, kde ho oficiálne otvorí Marek Adamov, zakladateľ projektu Stanica Žilina-Zárečie. Ďalej je pripravený pestrý program až do rána, nebude chýbať parkúrová exhibícia alebo bubenícka šou.

Takmer tri roky úsilia vyvrcholia slávnostným otvorením, no bude to len ďalší začiatok. Snaha organizátorov dávať priestor alternatívnej kultúre je sympatická a doterajšia vytrvalá činnosť ukazuje zapálenie pre pokračovanie tohto úsilia. Či sa zo skrytého parku za mestom stane viac než názov napovedá, ukáže budúcnosť.

Foto: http://www.hidepark.sk

Komentáre

 1. Drak hovorí:

  Zabudli ste dodať, že Trnava má Kubik http://www.facebook.com/kubiknapadov

  1. Dávid Tvrdoň hovorí:

   Ej veruže má! Dal by sa ten zoznam rozšíriť aj o ďalšie, ale pre ilustráciu som použil tie najzabehnutejšie/najznámejšie. Vďaka však za info, budem sledovať aj aktivity Kubika.

 2. dusko hovorí:

  no paráda. super že také niečo u Vás existuje. Škoda že som nevidel v meste žiaden plagát.