Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Total Recall – výlet na Mars sa nekoná

Total Recall – výlet na Mars sa nekoná

| On 10, Aug 2012

V kinách od 9. 8. 2012.

Remaky sú obľúbenou témou rozhovorov medzi filmovými kritikmi. Zmodernizovať kultovú snímku nie je jednoduché, všetci porovnávajú originál s „nástupcom“ a hľadajú súvislosti. Niekedy sa dielo podarí, v iných prípadoch mu niečo chýba. Potom je tu ešte samostatná malá kategória filmov lepších ako predchodcovia. Kam zaradíme novinku s Colinom Farrellom v hlavnej úlohe?

Total Recall

Svet je po chemickej vojne spustošený. Zostali už len dve obývateľné územia – Spojená britská federácia a Kolónia. Spája ich Pád, jediný dopravný prostriedok, ktorým sa robotníci z chudobnejšej časti sveta dostávajú do práce. Jedným z nich je Doug Quaid. Má síce krásnu manželku a oddaného priateľa, no výroba syntetických policajtov nie je jeho vysnívanou činnosťou. Túži po zmene. V pochybnej štvrti navštívi sídlo firmy Rekall, zaoberajúcej sa vkladaním vytvorených spomienok do pamäte. Vyberie si novú identitu a dobrodružstvo môže začať. Policajti, ktorí vzápätí vtrhnú do miestnosti, si to ale nemyslia. Doug partiu strážcov zákona bez problémov zneškodní, čo v ňom oprávnene vyvolá množstvo otázok. Je to realita alebo už sníva? Kým vlastne v skutočnosti je?

V roku 1990 Paul Verhoeven preniesol na plátno výborné literárne dielo z pera známeho autora sci-fi Philipa K. Dicka. Hlavnej úlohy sa zhostil chladný terminátor Arnold Schwarzenegger. Nová verzia s Farrellom je odlišná. Dôraz kladie na akciu, v ktorej je režisér Wiseman ako doma. Vizuálna stránka má vysokú úroveň. Pozorný znalec žánru určite postrehne jej podobnosť s Blade Runnerom či Minority Report. Harry Grekson-Williams sa postaral o kvalitnú hudobnú zložku. Zvuk podčiarkuje dynamiku rýchlejších scén. Nájdete tu aj pomalšie, napríklad jednu nečakanú s klavírom.

Total Recall

Hlavný rozdiel predstavuje príbeh. Mená síce zostali, takisto kostra zápletky, ale ostatné sa zmenilo. Hlavný hrdina na Mars nepocestuje, pribudol Pád atď. Dej je viac politicky zameraný, čím ho tvorcovia priblížili pôvodnej knižnej predlohe. Porovnávať oba filmy preto úplne nemôžeme. Scenár má slabé miesta, kvôli čomu sa objavia nedostatky či nezrovnalosti, no ak budete nový Total Recall brať ako samostatnú akčnú oddychovku, z kina sklamaní neodídete.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Na Total Recall z roku 2012 môžete nazerať z viacerých uhlov pohľadu. Mnohí fanúšikovia filmovej predlohy asi nebudú úplne spokojní. Ak snímku posudzujeme ako samostatné dielo, hodnotenie sa posunie do inej roviny. Napriek nedostatkom sa pri pozeraní vďaka dynamickým akčným scénam nebudete nudiť.

Cieľová skupina:

Odporúčam skôr tým z vás, ktorým pojmy akcia a adrenalín nie sú cudzie.

Total Recall, akčné sci-fi, USA, Kanada, 2012, 118 min., réžia: Len Wiseman, scenár: Kurt Wimmer, Mark Bomback, kamera: Paul Cameron, hudba: Harry Grekson-Williams, hrajú: Colin Farrell (Douglas Quaid/Hauser), Kate Beckinsale (Lori Quaid), Jessica Biel (Melina), Bryan Cranston (Cohaagen), Bokeem Woodbine (Harry), Bill Nighy (Matthias), John Cho (McClane) a ďalší.