Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Návrat Temného rytiera – hrdina znova povstal

Návrat Temného rytiera – hrdina znova povstal

| On 30, Júl 2012

V kinách od 26. 7. 2012.

Pred siedmimi rokmi začali bratia Nolanovci rozvíjať príbeh novej trilógie o netopierom mužovi. Poňali ho inak ako predchodcovia. Hoci si stále zachovával komiksový charakter, pridali temnosť a „dospelosť“. Zároveň v ňom nechýbali vtipné prvky, vďaka ktorým získalo nové spracovanie aj istý nadhľad. Po dlhom čakaní, skrátenom parádnou dvojkou pod názvom Temný rytier, tu máme zavŕšenie jednej etapy v živote maskovaného bojovníka za spravodlivosť.

Návrat Temného rytieraOd smrti Harveyho Denta uplynulo už osem rokov. Batman, označený za jeho vraha, zmizol. Zákony, prijaté na Dentovu počesť, a odhodlanie policajného komisára Gordona zabezpečili mestu Gotham pokoj. Všade vládne poriadok, ale len do chvíle, kým sa neobjaví zákerný zloduch Bane. Bruce Wayne sa medzitým stiahol z verejného života a bezmocne sleduje pošliapavanie mena svojho alter ega. Jedného dňa však záhadná Selina ukradne jeho odtlačky prstov. To upúta pozornosť zoslabnutého muža, a tak začne pátrať po identite atraktívnej zlodejky. Bane zatiaľ rozsieva po meste strach. Rozhodne sa nastoliť „vládu ľudu“, sprevádzanú občianskymi nepokojmi. Navonok pôsobí ako dobrodinec, no vo vnútri ukrýva temnotu. Stret hlavných hrdinov sa blíži a Batmanov rozhodujúci súboj práve nastáva…

Režisér Christopher Nolan (Insomnia, Počiatok) si počas niekoľkých rokov v Hollywoode vybudoval povesť poctivého a pracovitého filmára. Na svoje snímky nemá problém získať financie, navyše mu štúdiá dávajú pri tvorbe voľnú ruku. V novej trilógii o Batmanovi opäť pracuje s látkou, ktorej nechýba psychologický a kriminálny rozmer. Jeho hlavným hrdinom je jednotlivec, zaoberajúci sa otázkami vlastnej identity. Toho skvelým spôsobom stvárňuje Christian Bale. Tentoraz už ale nie je úspešným podnikateľom, prezliekajúcim sa za neohroziteľného hrdinu. Po súboji s Jokerom a odchode z očí verejnosti sa z neho stal fyzicky aj duševne oslabený človek. Stačí však jeden moment, jedna neznáma zlodejka a všetko je inak.

Návrat Temného rytieraV Návrate Temného rytiera sa objavuje množstvo postáv. Okrem starých známych, ako Wayneov verný sluha Alfred či vynálezca Lucius Fox, sú to predovšetkým nový Batmanov nepriateľ Bane a dve osudové ženy. Selina, respektíve Catwoman aj Miranda sú záhadnými bytosťami univerza, zvaného Gotham. Ich konanie ovplyvňujú povahové črty, prípadne minulosť. Každopádne, obe sú zahraté výborne. Čo sa týka audiovizuálneho spracovania, latka bola opäť posunutá vyššie. Na akčné scény len tak ľahko nezabudnete, už prvá napínavá s lietadlom stojí za to. Hudba Hansa Zimmera je kvalitná, dianiu na plátne dodáva tú správnu atmosféru.

Konečný verdikt:★★★★½

Návrat Temného rytiera ukazuje, ako sa má zakončovať trilógia. Hoci má slušnú stopáž, ani to nepocítite. Niekomu sa dej môže zdať trochu rýchly, iný tú dynamiku ocení. V každom prípade ide o veľmi kvalitne spracované dielo, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia remeselne dokonalých snímok a komiksových hrdinov nemajú nad čím váhať.

Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises), akčná dráma, USA, UK, 2012, 164 min., réžia: Christopher Nolan, scenár: Jonathan a Christopher Nolanovci, kamera: Wally Phister, hudba: Hans Zimmer, hrajú: Christian Bale (Bruce Wayne/Batman), Gary Oldman (komisár Gordon), Tom Hardy (Bane), Joseph Gordon-Levitt (Blake), Anne Hathawayová (Selina Kyle/Catwoman), Morgan Freeman (Lucius Fox), Marion Cotillard (Miranda), Michael Caine (Alfred) a ďalší.