Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

the uniques: Veľké ciele máme radi

the uniques: Veľké ciele máme radi

| On 23, Júl 2012

Slovenská kapela, o ktorej si väčšina ľudí myslí, že nie je slovenská. Správne, kapela the uniques na čele s Pištom, ktorá hrá progresívny rock s anglickými textami. Je to kapela, ktorá už niečo prežila. Trio má za sebou skvelý album From The Dust (ocenený Radio_Head Awards 2010 za najlepší album podľa kritikov) a niekoľko vydarených koncertov. Ak vás zaujíma, ako začínali alebo čo ich inšpiruje k tomu, aby písali anglické texty, určite dočítajte do konca.

the uniquesRozmýšľali ste niekedy nad tým, že budete hrať iný štýl ako hráte teraz?

Pri tvorbe nerozmýšľame nad štýlom, iba aby nás samotná skladba bavila a aby to bolo rozmanité, spravené inak ako sme to robili predtým. Ale, samozrejme, asi je to len obmenený súbor všetkých vplyvov, ktoré denne počúvame.

Aké boli vaše začiatky? Spomínate si na úplne prvý koncert?

Spomíname, ale v tej zostave som hral iba ja (Pišta). Kým sme sa dostali tam, kde sme teraz sa v uniques vystriedalo okolo 10 ľudí. Už v inej zostave sme hrali prvý koncert v pražskom Akropolise ako predkapela anglických Dead Kids. Hrali sme tam tri-štyri songy a pomáhali nám vtedy dvaja chalani z PPE.

Čo váš inšpirovalo k tomu robiť anglické texty?

Hm, ak sa hlbšie zamyslím, bude to asi tým, že až na kapelu Dungen (spievajúcu po švédsky) sme neprišli do styku so žiadnou inou hudbou, ktorá by nás nejako zasiahla a nespievalo sa v nej po anglicky.

Je pravda, že chcete odísť zo Slovenska?

My sme sa ale už vrátili. Radi by sme sa zas skúsili presťahovať na nejaký čas, ale nemá to už nič spoločné s hudbou.

Aký je váš najväčší úspech?

Album From The Dust z roku 2010.

Máte obľúbenú kapelu, s ktorou by ste si chceli zahrať turné?

Asi nie, hrali by sme radi s niekým, kde sa naša hudba hodí. Ale aj sami. Nemáme preferencie, kto viac a kto menej.

Spomínate si na nejaký koncert, ktorý bol úplne zlý? A naopak koncert, ktorý bol úplne dobrý?

Úplne zlý ani nie. Ak cítime, že to nebude gig, kde by aj my aj ľudia mali zážitok, za ktorý si zaplatia, tak radšej nehráme vôbec. Posledný veľký zážitok bol na mladom slovenskom fesťáčiku POKE v Drienovskej Novej Vsi, kde sa o nás starali kráľovsky. A to sa potom nedá nevyjadriť aj na pódiu.

Plánujete do budúcnosti nejaké nové skladby alebo dokonca album?

Momentálne sme si toho naplánovali toľko, že ak sa nám to všetko podarí, bude to na Grammy, Oscara a nobelovku. Ale veľké ciele máme radi. Dejú sa síce pomalšie, no s výsledkami musíme byť spokojní, inak to nemá celé význam.

Čo hovoríte na slovenskú hudobnú scénu?

Geografická poloha hudobníkov je pre nás nepodstatná veličina. Žiadnu krajinu špecificky nesledujeme, vrátane tej slovenskej, aj keď niektoré krajiny chrlia zhodou okolností väčší počet nám blízkych vecí. Vlastne nás aj trošku mrzí, že nás sem-tam niekto diferencuje na košickú / bratislavskú / slovenskú kapelu hrajúcu taký a taký štýl.

Tento rok ste nám predstavili nový klip. Ako dlho ste na ňom pracovali?

Pracovalo na ňom veľa ľudí okolo slovenskej režisérky Paulíny Mačákovej. Sme im za to veľmi vďační, vec ako klip si zmanažovať sami nevieme, preto by sme sa doňho sami ani nepúšťali. Záujem ľudí, ktorých práca sa nám páči, nás veľmi teší a dúfame, že im naša spoločná spolupráca aspoň niečo málo pomôže prinajmenšom tak, ako ich práca nám.