Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

The Amazing Spider-Man – ďalší superhrdina reštartovaný

The Amazing Spider-Man – ďalší superhrdina reštartovaný

| On 13, Júl 2012

V kinách od 12. 7. 2012.

Pavúčí muž je tu s nami už päťdesiat rokov, no stále púta pozornosť. Keď sa v 1962 objavil na stránkach jedného z komiksov, získal si veľkú popularitu. Čoskoro dostal vlastný priestor, kde mohol bojovať proti nepriateľom. O prevedenie tohto superhrdinu do novej doby (a na plátna kín) sa postaral režisér Sam Raimi spolu s hercom Tobeym Maguireom. Vznikli tri snímky, po ktorých malo nasledovať pokračovanie. Zrazu sa však všetko zmenilo. Po nezhodách so štúdiom z projektu najskôr vycúval Raimi, potom aj predstaviteľ hlavnej úlohy. Okamžite sa tak začalo pracovať na alternatíve. Nápad s reštartom série prešiel, a tak tu máme prvý výsledok.

The Amazing Spider-Man

Peter Parker je nenápadný študent strednej školy. Rád fotografuje a má tendenciu ochraňovať slabších. Hoci riskuje nejaký ten úder do tváre od nepríjemného spolužiaka, nie je z tých, ktorí by sa vzdávali. Jedného dňa sa po takomto incidente zoznámi so sympatickou Gwen. Skrátka, „opatrovateľský syndróm“ znova funguje. Dokopaný Parker sa jej zapáči a stretávaniu nič nebráni v ceste. Medzitým sa mladý budúci hrdina snaží poskladať časti minulosti, ktorým nerozumie. Rodičia zahynuli, no našťastie sa oňho mal kto postarať. Strýka Bena a tetu May si veľmi obľúbil. Roky plynuli. Keď Peter náhodou narazí na zabudnutú aktovku svojho otca, opäť sa v ňom vynorí túžba zistiť, čo sa s rodičmi stalo. Pátranie ho zavedie do laboratória, kde pracuje aj Gwen. Dostane sa až do miestnosti s geneticky upravenými pavúkmi a jeden z nich ho poštípe…

The Amazing Spider-Man

K projektu sa po odstúpení pôvodného režiséra dostal Marc Webb. Jeho zaujímavá dramédia 500 dní so Summer zožala úspech a vďaka nej sa dostal do širšieho povedomia. Štúdio mu v jednej obálke dalo kultovú komiksovú postavičku spolu s obrovským rozpočtom. A svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre. Producenti do hlavných úloh navyše obsadili sympatickú dvojicu. Chémia medzi Andrewom Garfieldom (Sociálna sieť) a Emmou Stone funguje výborne. Herci sa počas nakrúcania dali dokopy, čo mohlo prispieť k väčšej realistickosti ich vzťahu vo filme. Ďalšie postavy obsadili skúsenými hercami ako Martin Sheen či Rhys Ifans, ktorým nemožno nič vytknúť.

Príbehovo je táto snímka podobná prvej z pôvodnej trilógie. Hlavný hrdina síce nepracuje ako fotograf pre noviny a došlo aj k iným zmenám, dejový základ ale zostal. Vďaka skvelému režisérovi, hereckému obsadeniu a modernému vizuálnemu spracovaniu toto dielo určite obstojí.

Konečný verdikt:★★★★☆

The Amazing Spider-Man má všetko, čo sa žiada od blockbusteru. Hoci láka na 3D, objaví sa v ňom len niekoľko záberov s pekným hĺbkovým efektom. Tretí rozmer sa naplno ukáže až na záver. A počas tituliek neodchádzajte, ešte na vás čaká krátka scéna, spájajúca tento diel s budúcim pokračovaním.

Cieľová skupina:

Pavúci všetkých krajín, spojte sa a skočte do kina.

The Amazing Spider-Man, dobrodružno-akčný film, USA, 2012, 136 min., réžia: Marc Webb, scenár: James Vanderbilt, Alvin Sargent, Steve Kloves, kamera: John Schwartzman, hudba: James Horner, hrajú: Andrew Garfield (Spider-Man/Peter Parker), Emma Stone (Gwen Stacy), Rhys Ifans (Lizard/Dr. Curt Connors), Denis Leary (kapitán Stacy), Martin Sheen (strýko Ben), Sally Field (teta May) a ďalší.