Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Doba ľadová 4: Zem v pohybe 3D – príčina rozpadu superkontinentu odhalená

Doba ľadová 4: Zem v pohybe 3D – príčina rozpadu superkontinentu odhalená

| On 29, Jún 2012

V kinách od 28. 6. 2012.

Letné obdobie so sebou prináša blockbustery. Tento rok sme sa navyše dočkali pokračovaní hneď niekoľkých známych sérií. Po Mužoch v čiernom či Madagaskare je tu štvrtá Doba ľadová. Vo väčšine prípadov tvorcovia končia s vymýšľaním príbehov po treťom filme, no nájde sa niekoľko výnimiek. Čo myslíte, vyčerpal už krysoveveričiak Scrat svoj potenciál alebo u divákov stále boduje?

Doba ľadová 4

Superkontinent Pangea pred mnohými miliónmi rokov tvoril ucelenú pevninu, okolo ktorej sa rozprestierali oceány. Stačil jediný okamih a všetko sa zmenilo. Scrat sa dostal až do zemského jadra, ktoré rozkrútil, čím sa stal príčinou vzniku jednotlivých kontinentov v ich súčasnej podobe. Historici o tom zrejme budú polemizovať, ale uznajte, je to vtipné vysvetlenie. Zem sa mení, všetko sa posúva, padá, vyvyšuje a naši známi hrdinovia sa opäť dostávajú do problémov. Mamut Manny, leňochod Sid a šabľozubý tiger Diego sa zrazu ocitajú na ľadovej kryhe, pohybujúcej sa v ústrety oceánu. Mannyho rodina zostáva osamotená, no nádej, že sa opäť stretnú, je veľmi silná. Medzitým zvieratá prežijú veľké dobrodružstvo s novými priateľmi aj nepriateľmi…

Doba ľadová 4

Je to už desať rokov, čo režisér Carlos Saldanha priviedol na plátna kín nesúrodú svorku živočíchov s rôznymi povahami. Pokračovania neboli až také originálne a objavila sa rutina s niekoľkými zaujímavými prvkami. Základná kostra príbehu zostávala viac-menej rovnaká, menili sa okolnosti. Najnovšia Doba ľadová (tentokrát nie pod Saldanhovým vedením) je zrejme posledná, lebo v opačnom prípade by hrozil citeľný nedostatok nápadov. Takto môžu tvorcovia so vztýčenou hlavou povedať, že urobili, čo sa dalo. Skutočne, táto snímka je síce variáciou na variované, ale v kinosále som sa viackrát smial a nebol som sám. Scrat je ešte stále vtipný, nová partička pirátov dej osviežila, nehovoriac o Sidovej babke.

Animácia je na vysokej úrovni, tretí rozmer vhodne využitý. V tomto prípade stojí za to, hĺbka priestoru je výborná. O hudobnú stránku sa opäť postaral osvedčený John Powell. Melódie vyberá rozumne, hodia sa k obrazu.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Doba ľadová 4: Zem v pohybe 3D znova sleduje osudy zvieratiek počas ich cesty z jedného miesta na druhé. Už sme to videli, zažili, no stále je to dostatočne zábavné. Okrem sekundárnych situácií s krysoveveričiakom by vás mohol zaujať aj krátky príbeh pred filmom. V ňom sa ako hlavná postava objavuje malá Maggie Simpsonová.

Cieľová skupina:

Pokiaľ sú oddychové animáky vašou „krvnou skupinou“ a Scrata milujete, kúpte si lístok.

Doba ľadová 4: Zem v pohybe 3D (Ice Age: Continental Drift), dobrodružná animovaná komédia, USA, 2012, 94 min., réžia: Steve Martino, Mike Thurmeier, scenár: Michael Berg, Jason Fuchs, kamera: Renato Falcão, hudba: John Powell, hrajú (v slovenskom znení): Jozef Švoňavský, Richard Stanke, Elena Podzámska, Ján Kroner, Viktor Horján, Martin Kaprálik, Gabika Dzuríková a ďalší.