Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Etgar Keret – Zrazu klope ktosi na dvere

Etgar Keret – Zrazu klope ktosi na dvere

| On 22, Jún 2012

Etgar Keret– Zrazu klope ktosi na dvereJe jedno, či ste biely alebo čierny. Hnedý alebo žltý. Nezáleží na tom, či veríte v matne strieborného boha, prípadne uprednostňujete malých zlatých bohov so zlatými slnečnými palicami. Poviedky z tejto knižky sú pre všetkých a sú vynikajúce.

Etgar Keret (nar. 1967) patrí medzi najobľúbenejších autorov v Izraeli a vo svete medzi najprekladanejších spisovateľov píšucich po hebrejsky. Majster krátkej poviedky, ktorý píše aj filmové scenáre a divadelné hry. Jeho poviedky boli uverejnené v The New York Times, Le Monde aj The Guardian. V súčasnej dobe prednáša na filmovej fakulte v Tel Avive.

Premýšľali ste niekedy o tom, aké je najčastejšie posledné slovo ľudí, ktorí zomierajú násilnou smrťou? Univerzita MIT uskutočnila na túto tému podrobný výskum medzi rôznorodými komunitami v severnej Amerike a zistila, že to nie je nič iné než – „fuck“. 8% umierajúcich hovorí „what the fuck“, ďalších 6% hovorí iba „fuck“ a ešte 2.8% hovorí „fuck you“, hoci v ich prípade je, samozrejme, posledným slovom „you“, aj keď „fuck“ tu má nesporne nosný význam.

Zrazu ktosi klope na dvere je prvé slovenské vydanie Keretovej knihy vôbec (v českom jazyku vyšla kniha Létající Santini, v súčastnosti je vypredaná) a ide o priamy preklad z hebrejčiny do slovenčiny. Zbierka 38 krátkych poviedok je v poradí už jeho šiesta a podľa kritikov najvydarenejšia – akoby dospel. Anglické vydanie vyšlo začiatkom roka 2012 a prostredníctvom Artfora sa čitateľovi v našich končinách do rúk dostal slovenský preklad už koncom mája. Na naše pomery skvelá reakcia aj výber a možno trocha šťastia pri hľadaní prekladateľa. Silvia Singer, Slovenka so židovskými koreňmi, urobila výbornú prácu.

Už v úvode knihy niekde pri tretej poviedke mi bolo jasné, že mám tú česť s kvalitným textom. Minimálne na poli tohto epického žánru. Cítiť osobitý prístup ku každému príbehu, celá knižka je koncentráciou jedinečného vtipu a invencie spoločne s ironickou povahou textu. Aj keď dej býva často zasadený do izraelskej reality (pre Európana exotického prostredia), ľudia riešia prakticky rovnaké problémy ako hocikto iný, len v iných podmienkach.

Potom sa niekoľko dní kvôli tomu poraneniu nebozkávali. Pery sú veľmi citlivá zóna. A keď už sa mohli bozkávať, tak len veľmi opatrne. Mala pocit, že Ciki niečo skrýva. A naozaj, raz v noci využilo to, že spal s otvorenými ústami, opatrne mu prstom siahla pod jazyk – a našla to. Malý zips. Zipsíček.

Keret ako predstaviteľ postmoderny využíva fantastické aj surrealistické prvky, ale nejde o nevyhnutnú podmienku. Zem snov je niekedy nahradená aj tou reálnou (Nádcha, Tím). Autor dokáže na malom priestore, väčšinou na troch až štyroch stranách, vdýchnuť textu dušu a zanechať v čitateľovi trvalý dojem. Kniha je komplexná zmes rôznych pocitov a nálad. Možno sa nebude každému páčiť všetko, ale každý si nájde určite niečo, čo ho osloví.

Samo Trnka sa vyjadril, že „príbeh je zároveň pointou“, čo je výstižné hodnotenie Keretovho štýlu. Priamočiaro sa neprezradí všetko, existuje dosť priestoru aj na vlastné finálne dokreslenie. Napriek tomu pôsobí každá z poviedok ako homogénny celok.

Nie je to knižka na jeden večer a dovolím si tvrdiť, že aj týždeň môže byť málo. Tieto poviedky sa dajú čítať v električke a taktiež im svedčí aj pokojné meditatívne prostredie niekde v lese. Dajú sa čítať konzumne, ale ak im dáte priestor na doznenie, dostanú hlbší rozmer. Osobne sa k nim určite plánujem vrátiť.

Keret, Etgar – Zrazu klope ktosi na dvere. Vydavateľ: Artforum. Rok vydania: 2012. 204 strán, slovenský jazyk.