Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Dva dni v New Yorku – svojrázni príbuzní na návšteve

Dva dni v New Yorku – svojrázni príbuzní na návšteve

| On 15, Jún 2012

V kinách od 14. 6. 2012.

Ruku na srdce, koľkí z vás nemajú v rodine niekoho, kto niektorou vlastnosťou nevyčnieva? Často sa nájdu rodičia, strýkovia, tety, spadajúci do kategórie „iných“, a to správaním, prístupom k životu alebo názormi. Čo by ste robili v prípade, keby bola taká celá rodina a jej členovia vás prídu navštíviť? S takým problémom sa musí potýkať sympatická Marion počas jedného nezvyčajného víkendu v americkom veľkomeste.

Dva dni v New Yorku

Po rozchode s priateľom Jackom si mladá tehotná Francúzka nájde nový „objekt“. Začne randiť s Mingusom, úspešným rozhlasovým moderátorom a redaktorom časopisu. Po čase sa s ním chcú spoznať aj jej príbuzní, a tak sa vydávajú na cestu do New Yorku, kde teraz obaja žijú. Prvý problém nastane už na letisku. Marioninho otca zadržia so salámami a syrom, ktoré chcel prepašovať na vlastnom tele. Akonáhle sa otvoria dvere bytu, začne sa kolotoč komických či tragikomických situácií, ktoré mladému páru poriadne strpčia život. Kultúrne rozdiely skrátka nenechajú na seba dlho čakať. Navyše sa častokrát prejavia v tých najnevhodnejších chvíľach…

Julie Delpy sa ako herečka dostala do povedomia divákov niekoľkými úspešnými filmami. Neskôr sa rozhodla presunúť na režisérsku stoličku. Debutom Dva dni v Paríži si získala množstvo fanúšikov. Teraz sa na plátnach kín začína premietať pokračovanie, čím vzniká ucelený projekt, sledujúci rozdiely dvoch kultúr. Kým v prvom prípade sa Američan dostal do francúzskeho prostredia, v druhom sa Francúzi objavujú v americkom. Niektoré snímky založené práve na podobných témach mávajú vtipné zápletky. Toto je jedna z nich.

Dva dni v New Yorku

Americká kritika prirovnáva Delpy k neurotikovi Woodymu Allenovi. Pridávam sa k nim. Môžeme povedať, že predstavuje Allena v sukni, respektíve jeho „mladšie vydanie“. Darí sa jej vytvárať podobné prostredie založené na nedorozumeniach, z ktorých občas bolí hlava. Hlavnej postave, nie nám. A to je veľké plus. Ešte aj hudobná téma pri záverečných titulkoch mi pripomínala slávneho Newyorčana. Som rád, že francúzska autorka takto zaujímavo pracuje s jeho umeleckým štýlom. Len tak ďalej.

Konečný verdikt:★★★½☆

Dva dni v New Yorku sú plné humoru, sarkazmu a krajných situácií. Rodinka je nedokonalá, čo sa postáv týka, no skvelá, ak hovoríme o hercoch. Každý z nich je špecifický, ale spolu vytvárajú jednoliate nevšedné osadenstvo. Štýlom kamery aj hudobne je dielo minimalistické, tému však využíva na maximum.

Cieľová skupina:

Film sa bude páčiť fanúšikom komornejších príbehov a psychických stavov Woodyho Allena.

Dva dni v New Yorku (2 Days in New York), romantická komédia, Francúzsko, USA, 2012, 96 min., réžia: Julie Delpy, scenár: Julie Delpy, Alexia Landeau, kamera: Lubomir Bakchev, hrajú: Chris Rock (Mingus), Julie Delpy (Marion), Albert Delpy (Jeannot), Alexia Landeau (Rose), Alexandre Nahon (Manu), Kate Burton (Bella), Dylan Baker (Ron) a ďalší.