Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Jack White prichádza so sólovým debutom (Hudobné recenzie)

Jack White prichádza so sólovým debutom (Hudobné recenzie)

| On 04, Jún 2012

Jack White – Blunderbuss

Jack White - BlunderbussPo rozpade The White Stripes sa Jack White vrhol na producentskú dráhu a nebolo isté, či okrem občasných spoluprác (Rome) bude opäť aktívnym hudobníkom v zmysle tvorby vlastnej produkcie. Ak The White Stripes bola bláznivá cesta k dospelosti plná úžasných zvratov, Blunderbuss je vyzretý produkt, ktorý nemožno nemilovať. Hlavnou témou sú vzťahy, predovšetkým so ženami a nie vždy ide o pokojnú domácnosť, teda skoro nikdy. Ale každý máme svoje problémy. Dôležitejšie je, ako Jack uchopil svoju príležitosť a preniesol do hudby všetko, čo sa doteraz naučil, vyskúšal a zistil, že fungovalo. Svojím spôsobom ide o retro akt, čiže žiadna elektronika, mohli by sme to nazvať aj „back to roots“ teda „späť ku koreňom“ v zmysle oprášenia starého dobrého blues. Netreba sa ale báť uniformity, pretože na Blunderbuss sa servírujú aj rockové alebo punkové kúsky. Takto si predstavujem album, ktorý nahrá hudobník na plný úväzok – odráža sa v ňom jeho rukopis, nebojí sa experimentovať a hlavne vie, čo chce dosiahnuť (a vie, ako to dosiahnuť). Samozrejme, celé predstavenie je čisto v rukách Jacka Whitea, ktorý si všetky piesne napísal, zložil a nahral. Klobúk dole a slúchadlá na uši.

Konečný verdikt:★★★★½

Jack White – Blunderbuss (2012), Columbia, XL Recordings, Third Man, rock/blues/country/folk-rock

iTunes

Rôzni interpreti – (Ahk-toong Bay-Bi) Covered

(Ahk-toong Bay-Bi) CoveredIstý čas som albumy pod značkou various artists, teda rôzni interpreti, obchádzal, ani sám neviem prečo, no odkedy začali vznikať Late Night Tales a projekty podobné Dark Was the Night, pozorne sledujem a s nadšením očakávam každý nový. Pred 21 rokmi vyšiel jeden z kultových albumov skupiny U2 Achtung Baby a nech už máte akýkoľvek vzťah k tejto formácii a jej lídrovi, mnohé piesne z neho isto poznáte (One, The Fly, Ultraviolet). Minulý rok mal 20. výročie vzniku a britský hudobný magazín Q sa postaral o poctu, keď oslovil niekoľko súčasných interpretov a kapiel, aby spravili cover verziu niektorej skladby. Výsledok je (Ahk-toong Bay-Bi) Covered so všetkými dvanástimi piesňami prerobenými dvanástimi rôznymi skupinami a jednotlivcami (Nine Inch Nails, Patti Smith, Garbage, The Killers, Glasvegas,…). Je neskutočne zaujímavé počúvať, ako sa kto postavil k danej skladbe a ešte zaujímavejšia je skutočnosť, že to dokopy naozaj dobre funguje. Lepší záver ako Love is Blindness v podaní Jacka Whitea som na albume dávno nepočul.

Konečný verdikt:★★★★★

Rôzni interpreti – (Ahk-toong Bay-Bi) Covered (2011), Q4C, rock

Celý album si môžete vypočuť na Youtube alebo kúpiť na iTunes.

Choir of Young Believers – Rhine Gold

Choir of Young Believers – Rhine GoldNeviem kedy sa z projektu stáva skupina, možno, keď už vydajú druhý alebo tretí album. Potom by som Choir of Young Believers mohol nazývať kapelou, ktorá má na konte dve EP, jeden debut a nedávno vydala pokračovanie v podobe Rhine Gold. Naposledy ma takto z Dánska ohromila formácia Efterklang, ktorá znela inak ako všetko naokolo a zdalo sa, že je to viac vnútorná charakteristika jednotlivcov než nejaký dánsky duch. Pri počúvaní Rhine Gold sa však dánsky duch opäť objavil a vyzerá to podozrivo. Je možné, že tu rastie nová „islandská vlna hudby“? Bez hlbšieho filozofovania možno priznať prejavenie hudobného talentu, ktoré odkryl líder skupiny Jannis Noya Makrigiannis. Hudba sa vyznačuje kombináciou folkových melódií a orchestrálnych inštrumentácii, ktorú by sme mohli nazvať avant-popom. Skladby sú dlhé a texty skôr temné, avšak výsledný efekt je viac povzbudivý, než by sa dalo očakávať.

Konečný verdikt:★★★★☆

Choir of Young Believers – Rhine Gold (2012), Ghostly International, avant-pop/orchestral/folk

iTunes