Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Život je krátky (Nová kniha Lucie Piussi)

| On 01, Jún 2012

Nová kniha Lucie Piussi je o nachádzaní stratených pokladov.

Život je krátkyLucia Piussi (1971) je textárka a frontmanka skupiny Živé kvety. Patrila medzi zásadných členov divadla Stoka od jeho začiatkov až do jeho zbúrania. Po románovom debute Láska je sliepka (2011) prichádza so zbierkou poviedok Život je krátky.

Kniha ôsmych príbehov je výberom z tvorby za viac ako desať rokov. Prozaické texty sú plné osudových stretnutí, umierajúcich lások a rodiacich sa vzťahov, sú to poklady zahalené cigaretovým dymom. Vystupujú v nich umelci, bitkári, krčmoví básnici, géniovia, blázni, štetky, svätci i zatratenci. Jej postavy kričia dovnútra, prežívajú naozajstnú bolesť, vášnivo milujú, intenzívne nenávidia. Sú to ľudia z mäsa a kostí. Svoje dni prežívajú v očakávaní lepších časov, ktoré prídu.

Svet poviedok Lucie Piussi je skutočný. Nájdeme v ňom známe miesta, ale aj zabudnuté zákutia zrovnané so zemou. Ak vás oslovuje kafkovská Praha, Bratislavu Lucie Piussi budete milovať.

V knihe Život je krátky nie je všetko. Je to výsek z prežitého. Je to záznam pádov, zakopnutí, omylov amalých víťazstiev. Piussi nepodlieza čitateľovi, nerobí kompromisy a nehrá sa na šťastné konce. Vojnu vedie po svojom a robí to dobre. Jej rozprávačský talent je nezameniteľný, je jej hlavnou zbraňou. Knihu autorka venovala „Stoke, našej matke a všetkým, čo ju milovali“.

Život môžeme prežiť hocako, ale je príliš krátky na to, aby sme ho zahodili! Aj o tom je najnovšia kniha Lucie Piussi!

Lucia Piussi sa narodila v Bratislave v roku 1971. Vyštudovala scenáristiku na VŠMU, pracovala v divadle Stoka ako herečka i upratovačka. Je spoluautorkou takmer všetkých divadelných hier Stoky. Spieva vlastné texty v Kapele Živé kvety. V roku 2011 vydala románový debut Láska je sliepka.

KRST

Dovoľujeme si vás zároveň pozvať na krst knihy Lucie Piusii Život je krátky, ktorý sa uskutoční v klube U Očka na Karpatskej 3 v Bratislave 1. júna o 20.00 h. Program zabezpečia Pišta Vandal, Živé kvety a špeciálni hostia.

Zdroj: Vydavateľstvo Limerick