Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Temné tiene – upír v rodine Addamsovcov

Temné tiene – upír v rodine Addamsovcov

| On 17, Máj 2012

V kinách od 10. 5. 2012.

Tima Burtona netreba filmovým fanúšikom predstavovať. Jeho Nožnicovoruký Edward, Ospalá diera či Mŕtva nevesta patria ku klenotom kinematografie. Kedy sa však v hlave malého chlapca zrodila myšlienka, že bude takéto diela tvoriť? Stalo sa tak pri pozeraní gotickej soap opery Temné tiene, ktorú americká televízia ABC vysielala v rokoch 1966 – 1971. Vzniklo neuveriteľných 1225 častí, takže materiál by bol a nápad tiež. Pozor, Burton sa vracia k svojim koreňom!

Temné tiene

Barnabas Collins sa ako chlapec s rodičmi presťahoval z Liverpoolu do Ameriky. Usadili sa v štáte Maine, kde založili úspešnú firmu zaoberajúcu sa rybolovom. Dokonca po nich pomenovali mesto (Collinsport) a oni sami si po niekoľkých rokoch vybudovali sídlo s názvom Collinwood. Ich život bol šťastný, až kým sa mladý Barnabas nestretol so slúžkou Angelique. Neopätoval jej lásku, preto ho premenila na upíra a celý rod prekliala. Dokonca proti nemu poštvala miestnych obyvateľov, ktorí ho na dvesto rokov uväznili v truhle hlboko pod zemou. Tam by aj zostal, keby ho neobjavila skupina robotníkov pracujúcich na stavbe. Za vyslobodenie sa im svojsky „odvďačil“ a nasmeroval si to do rodinného sídla. Tu nachádza zvyšky slávnej histórie rodu. Ako do dnešného sveta zapadne staromódny upír?

Čo poviete, námet stvorený pre Burtona a Deppa. Film má veľa spoločného s pôvodnou predlohou, a to nielen so spomínaným seriálom, ale aj jeho pokračovaním z roku 1991 – ten dokonca v našich končinách vysielala TV Nova. Napriek tomu je pre našinca veľkou neznámou – americký divák dej pochopí viac, náš sa nestratí. Samozrejme, keď chcel Burton z vyše tisícdielneho seriálu vytvoriť dvojhodinový film, musel čo-to skresať. Máme tak k dispozícii viacero postáv, ktoré ale nemôžeme hlbšie spoznať. Jednoducho na to nie je čas. Rovnako sa pri písaní scenára musel klásť dôraz na to najpodstatnejšie.

Temné tiene

Snímka obsahuje typické burtonovské postupy. Jeho fanúšikovia ich iste spoznajú. Možno sa pán režisér trochu vykráda, možno sám seba paroduje, myslím si však, že o tom vie a robí tak zámerne. Hereckému obsadeniu naozaj nie je čo vytknúť. Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter alebo Christopher Lee (objavujúci sa síce len v jednej scéne, ale zato naplno) sú tradične skvelí. Depp, pôsobiaci ako bytosť z obdobia nemeckého expresionizmu, je už skrátka tým známym čudáckym hrdinom. Novú hereckú generáciu zastupujú predstavitelia Barnabasovej životnej lásky Josette/Victorie, malého Davida a rebelujúcej teenagerky Carolyn. Tú výborne stvárnila Chloë Grace Moretz, ktorú ste mohli nedávno vidieť v cenami ovenčenom filme Hugo a jeho veľký objav. Verte mi, ešte o nej budeme počuť. Za kameru si sadol Francúz Bruno Delbonnel a o hudbu sa postaral režisérov dvorný skladateľ Danny Elfman. Obaja o svojich kvalitách publikum neraz presvedčili.

Konečný verdikt:★★★½☆

Temné tiene divákom ponúkajú drámu, horor, komédiu aj romancu v atraktívnom balení. Oprávnene lákajú na kvalitné herecké výkony. Keďže dielo obsahuje tradičné výrazové prvky z režisérovho repertoáru, po tejto stránke nie je originálne. Gradácia deja sa v istých pasážach spomalí, záver je možno až priveľmi „nadupaný“, no napriek tomu ponúkne sympatický výsledok.

Cieľová skupina:

Ortodoxní fanúšikovia Tima Burtona nebudú možno úplne spokojní, ostatní si zaspomínajú, ďalší sa pobavia. Deppovci, pre vás je to povinná jazda.

Temné tiene (Dark Shadows), hororová komédia, USA, 2012, 113 min., réžia: Tim Burton, scenár: Seth Grahame-Smith a John August na základe televízneho seriálu Dana Curtisa, kamera: Bruno Delbonnel, hudba: Danny Elfman, hrajú: Johnny Depp (Barnabas Collins), Michelle Pfeiffer (Elizabeth Collins Stoddard), Helena Bonham Carter (Dr. Julia Hoffman), Eva Green (Angelique Bouchard), Jackie Earle Haley (Willie Loomis), Johnny Lee Miller (Roger Collins), Bella Heathcote (Victoria Winters/Josette DuPres), Chloë Grace Moretz (Carolyn Stoddard), Gulliver McGrath (David Collins), Christopher Lee (Clarney) a ďalší.