Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Odkaz Dračích jazdcov je úplný

Odkaz Dračích jazdcov je úplný

| On 25, Apr 2012

Prvú z tetralógie Odkaz Dračích jazdcov, pôvodne plánovaný ako trilógia, knihu Eragon som čítal vo veku o pár rokov staršom ako ju autor napísal. Jednoduchý štýl, no pútavý príbeh a zaujímavo načrtnuté postavy. Prišiel druhý diel – Eldest a prečítanie trvalo pár dní. Nasledovalo čakanie na ďalší, ktorý sa ešte len písal. Brisingr mal všetko uzavrieť, ale Christopher Paolini zistil, že mu to nebude stačiť a Odkaz uzavrel až poslednou knihou – Inheritance. Edícia je kompletná a zaslúži si zhrnutie.

Tetralogia

Príbeh mladého spisovateľa môže znieť ako splnený americký sen, veď prvý diel začínal písať ako 15-ročný a štyri roky nato vyšiel a slávil obrovský úspech. Ako 19-ročného ho New York Times zaradil do svojho zoznamu najpredávanejších autorov, Eragonovi sa dostalo aj filmového spracovania (naozaj neodporúčam pozerať) a vyšiel v mnohých prekladoch (slovenský v roku 2005). Pre celkový obraz je dôležité spomenúť, že inšpiráciou pre Christophera Paoliniho bol J. R. R. Tolkien a jeho dielo, či úspešná séria Dračí jazdci z Pernu autorky Anne McCaffrey.

Odkaz Dračích jazdcov sa odohráva v zemi zvanej Alagaësia, kde kedysi žili v mieri ľudia, elfovia a trpaslíci, pričom za pokoj a poriadok boli zodpovední dračí jazdci. Avšak odkedy ich jeden z nich zradil, ostatných zabil aj s ich drakmi, vládne v krajine ako neohrozený vládca a svoje postavenie si udržiava silou a kúzlami. Ako v každom podobnom príbehu tu tiež nájdeme povstalecké sily, ktoré sa snažia zvrhnúť despotu z trónu a nastoliť už takmer zabudnutý mier.

Podobnosť s Tolkienom možno hľadať v jednotlivých rasách, ktoré tu vystupujú – ľudia, trpaslíci, elfovia a urgalovia – podobní škretom z Pána Prsteňov. Dračími jazdcami sa zas inšpiroval u Anne McCaffrey, no vytvoril svoj vlastný koncept, kde Alagaësia pôsobí ako pradávna krajina s vlastnou históriou, legendami a tajomstvami. Na začiatku každej knihy je mapa pre lepšiu ilustráciu a orientáciu. Často som sa k nej vracal a skúmal cesty hrdinov príbehu.

Spočiatku som pokladal štýl prvej knihy za príliš prostý z čitateľského hľadiska, no o to rýchlejšie a lepšie sa mi to čítalo. A neskôr s každým ďalším dielom bolo badať vývoj v spisovateľovom rukopise. Príbeh sa začal zamotávať a veľkým plusom zostávajú aj po štvrtom a konečnom diele nevysvetlené záhady. Sám autor v záverečnom slove píše, že niektoré časom ozrejmí, no iné potrebujú rúško neznáma nosiť naďalej, aby ich čaro nevyprchalo.

V súčasnosti má Christopher Paolini 28 rokov, dobre rozbehnutú kariéru spisovateľa a svoje prvé veľké dielo uzavreté. Ani v budúcnosti sa podľa plánov nechystá zložiť pero, no zatiaľ ani sám nevie, kam ho myšlienky zavedú. Dovtedy je k dispozícii vydarená tetralógia. Odporúčam najmä ako dobrodružnú oddychovú beletriu. A pre tých, ktorí už Odkaz Dračích jazdcov prečítali, mám jednu radu – začnite odznova a budete prekvapení, ako vás to bude baviť.

EragonEldestBrisingrInheritance (gorila.sk)