Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Slovenský film Dom, ale aj novinky z frankofónnej kinematografie na FIFFBA

Slovenský film Dom, ale aj novinky z frankofónnej kinematografie na FIFFBA

| On 24, Apr 2012

O snímke Dom slovenskej režisérky Zuzany Liovej sa vo filmovom svete hovorí už dlhšie. A nielen v tom slovenskom. Film zbiera festivalové ceny a pozornosť médií aj za domácimi hranicami. Svoje miesto mal na festivale Berlinale, cenu New Voices/New Visions si odniesol z amerického festivalu v Palm String ako najlepší zahraničný titul, ktorý nie je uvedený v distribúcii USA. Najnovšie si debut mladej umelkyne vyslúžil v budove Slovenského národného divadla šesť ocenení z udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane hlavnej ceny najlepšieho filmu. Sto minútovú „festivalovku“ divákom ponúkol aj Medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava v kine Lumiére.

Dom

Intímne sociálne (o rodine i celej spoločnosti), prosté i metaforické, komorné i univerzálne. To uvádza brožúra festivalu v sekcii Všetko, čo mám rád a Dom tam má právom svoje miesto. Citlivá dráma odohrávajúca sa v dedinke Malá Lehota rozpráva o vzťahu medzi otcom a dcérou. Zatiaľ čo Eva chce po maturite odcestovať do zahraničia, jej otcovi sa predstava, že by šla robiť aupairku do Londýna, nepozdáva. Najmä, keď má rozostavaný už druhý dom, ktorý má patriť práve jej. Prvý totiž Imrich staval pre staršiu dcéru Janu, ktorá sa ráznemu otcovi vzoprela a on s ňou a jej rodinou prestal udržovať kontakt. Eve jedného dňa skríži cestu starší muž Jakub a zamotané rodinné problémy postupne vyplavujú na povrch.

Ďalšou zo šiestich sekcií na FIFFBA bola sekcia Nuvé!, teda všetko nuvé/nové a originálne, čo vzniklo vo frankofónnej kinematografii za uplynulý rok. Film Na hrane je dráma o mladej dievčine, ktorá pracuje v marockej továrni s krevetami. Cez deň robotníčka v priemyselnej zóne, cez noc obchodníčka a spoločníčka. Nekradne, len pokrýva svoje náklady. Nevykráda, len si berie späť, čo jej patrí. Nefalšuje, len obchoduje. Nie je prostitútka, len sa ponúka. To je heslo mladej Badie. Kľučkuje v drsnom svete a spolu s ďalšími troma kamarátkami si adrenalínové dobrodružstvo užívajú, až kým nepríde väčší, nebezpečnejší, no o to finančne lákavejší obchod.

Rumunská snímka Zajtra sa do našich končín dostala už v júni vďaka Art Film Feste v Trenčíne. Zajtra je film s pomaly rozvíjajúcim sa dejom, ktorý ponúka príbeh o 40-ročnom Neluovi, strážnikovi v supermarkete blízko rumunsko-maďarských hraníc. Keď jedného dňa stretne tureckého imigranta Behrana, rozhodne sa mu pomôcť. FIFFBA ponúkol projekciu hneď dvakrát, keďže okrem denného premietania bola aj súčasťou Filmovej noci v kine. Teraz ste si ju mohli vychutnať s nálepkou rumunský kandidát na Oscara v kategórii na Najlepší cudzojazyčný film roku 2010.