Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

ORIENT EXPRESS vol. 16

| On 24, Apr 2012

ORIENT EXPRESS Orient express predstavuje unikátny koncept večierkov, ktoré prinášajú a predstavujú rozmanitosť hudby rôznych etník. Neváhajte a nastúpte do rozbehnutej jazdy, ktorá znie nezameniteľnými rytmami balkán hudby, klezmeru, gipsy, eastblocku, ragga, swingu a prerozličných mash-upov!

Myšlienka pravidelných  balkánskych večierkov organizátorom vírila v hlave už od zhliadnutia prvých filmov od Kusturicu so sprievodnou hudbou od Gorana Bregoviča, až kým neprišiel v septembri roku 2010 Batelier s ponukou na zorganizovanie prvého Orient expressu. V tej dobe išlo o riskantné rozhodnutie, pretože nič podobné sa dovtedy v Bratislave nerealizovalo. Postupne s prichádzajúcim prvým, druhým, tretím večierkom sa ukázalo, že akcie mali narastajúcu tendenciu a ľudí baví atmosféra balkánskych svadieb, židovských osláv či swingových tančiarní. Za dva roky existencie sa na party vystriedalo množstvo djs a kapiel zo zahraničia (Belgicko, Kanada, Nemecko, Rakúsko, ČR, Maďarsko, Rumunsko, Holandsko Španielsko), ale aj umelci reprezentujúci Slovensko.

ORIENT EXPRESS

Rezidentní Dji Orient expressu su milovníci hlavne balkánskej hudby a špeciálne tej časti, ktorá je ovplyvnená rómskou hudbou. Ide o prúd v západnej Európe spopularizovaný najmä vďaka kapelám, akými sú Fanfare Ciocarlia, Boban Markovič, či západnými producentmi a hudobníkmi s ich úpravami tejto hudby (Shantel, Dunkelbunt. Balkan Beat Box).

V poslednom odbdobí preberajú Dji Orient Expressov do svojich selekcií aj stále modernejší electroswing s chronicky známymi Parov stelar či menej viditeľným predstaviteľom Chinese manom. Práve on do svojej tvorby zakomponoval aj prvky tradičnejšieho swingu a charlestonu. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť aj na slovanský folklór v rôznych úpravách, ktorý núti do tanca (Haydamaki, Psio Crew).

ORIENT EXPRESS

Čerešničkou na záver býva aj židovská hudba a reggae. Práve rôznorodosť týchto hudieb sveta ponúka netradičnú zábavu, o čom sa môžete presvedčiť z fotoreportu atmosféry Orient expressov alebo osobne, ak prijmete pozvanie do Bateliéru na Továrenskej 14 v Bratislave. Práve tam sa v sobotu dňa 28. 04. 2012 roztočí 16. vydanie tohto pestrofarebného kolotoča, na ktoré prijali pozvanie okrem domácich rezidentov Lenina Krevica a Bordella špeciálny hosť MALATA sound.

Dámy a páni, pripravte sa, výlet to bude divoký…

http://www.facebook.com/events/314128351976495/

Zdroj: Batelier