Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Bojová loď – transformeri na mori

Bojová loď – transformeri na mori

| On 20, Apr 2012

V kinách od 19. 4. 2012.

Keď si niektorí z vás prečítali, že Hollywood chce preniesť stolovú hru na plátna kín, možno ste sa chytali za hlavy. Nebojte sa, v továrni na sny vedia, čo robia. Veď takí Piráti z Karibiku vznikli na základe atrakcie v Disneylande a podkladom pre ďalšiu úspešnú sériu Transformers bola zasa hračka pre chlapcov. Chcelo to ale nejakú novinku, a tak padlo rozhodnutie sfilmovať kultové „lodičky“. Réžie sa ujal fanúšik akčných a dynamických záberov Peter Berg (Kráľovstvo, Hancock).

Bojová loď

Mladý rebel Alex pod nátlakom svojho brata vstúpi do námorníctva. Sľubnú kariéru však brzdí jeho ľahkomyseľnosť. Tá mu spôsobuje len samé problémy, kvôli ktorým si nedokáže vybudovať bližší vzťah s veliacim dôstojníkom, admirálom Shaneom. A keďže ho chce požiadať o dcérinu ruku, silnejšie puto by sa mu hodilo. Medzitým prebieha zaujímavý vedecký experiment s cieľom nájsť život vo vesmíre. Vyslaný signál zachytí istá mimozemská civilizácia, ktorá chce vzápätí zistiť, odkiaľ prichádza. Vyšle preto päť lodí, vrátane stroja, slúžiaceho na komunikáciu. Ten sa po prieniku zemskou atmosférou zrúti do hongkongského prístavu, čo sa s veľkým pochopením nestretne. Rovnako ani pád ostatných cudzích telies do vôd oceánu, kde práve prebieha medzinárodné námorné cvičenie. Návštevníci pocítia ohrozenie, a preto nad širokým priestorom vytvoria takmer neviditeľné silové pole. Bitka sa môže začať…

Berg dotiahol do dokonalosti prácu Michaela Baya. Povestný chýbajúci kúsok totiž vyplnil trochu rozumnejším režijným vedením. Akcia je prehľadnejšia a čo je rovnako dôležité, vie, kedy ju má spomaliť, aby nepôsobila „šialene“. Herecké obsadenie je kvalitné. Skvelému Liamovi Neesonovi zdatne sekundujú mladí herci. Po snímke S ľadovým pokojom ide v krátkom čase už o druhý prípad, kedy herecká legenda (tam je to Bruce Willis) prepustila priestor novej generácii. Taylor Kitsch sa predviedol už v Johnovi Carterovi, no postava rebelského námorníka mu sadne viac. Účasť speváčky Rihanny v obsadení filmu je možno pre mnohých prekvapujúca, bojovnú poručíčku ale stvárnila dobre.

Napokon sa tradične dostávame k obrazovej a zvukovej stránke. Efekty sú spracované naozaj výborne. Mechanizmy sú obrovské, technicky prepracované, dokonale tvarované. Zvuk budete takisto vnímať po celý čas. Dve hodiny výbuchov, treskotu a na viacerých miestach dynamickej rockovej hudby sú toho jasným dôkazom.

Konečný verdikt:★★★½☆

Bojová loď je akciou nadupaná snímka, ktorá síce ponúka skôr jednoduchšiu zábavu, ale nudiť sa určite nebudete. Herci sú obsadení vhodne, ich roly im sedia. Rozpočet dvesto miliónov dolárov sa zreteľne prejavuje aj na kvalite efektov.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia Transformerov, Top Gunu alebo Dňa nezávislosti, toto dielo je tu hlavne pre vás.

Bojová loď (Battleship), akčný sci-fi triler, USA, 2012, 131 min., réžia: Peter Berg, scenár: Erich Hoeber a Jon Hoeber, kamera: Tobias A. Schliessler, hudba: Steve Jablonsky, hrajú: Taylor Kitsch (Alex Hopper), Liam Neeson (admirál Shane), Brooklyn Decker (Samantha), Alexander Skarsgård (Stone Hopper), Rihanna (Raikesová), Jesse Plemons (Ordy), Tadanobu Asano (Nagata) a ďalší.