Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Nová Kaurismäkiho rozprávka o obyčajných ľuďoch

Nová Kaurismäkiho rozprávka o obyčajných ľuďoch

| On 17, Apr 2012

Bratislavské kino Lumière v rámci Febiofestu uviedlo najnovší film fínskeho režiséra Aki Kaurismäkiho – Le Havre. Le Havre je malé industriálne mesto na severozápade Francúzska. Môžeme ho poznať z obrazov Clauda Moneta, ktorý v ňom žil a maľoval jeho rušné prístavy. Práve tu sa odohráva príbeh sympatického Marcela Marxa, bývalého parížskeho bohéma, ktorý sa sem utiahol a pracuje ako čistič topánok.

Le Havre

Žije v skromných pomeroch so svojou starostlivou ženou Arlettou a priateľmi. Jeho pokojné prežívanie dní mení stretnutie s trinásťročným africkým imigrantom, ktorý je hľadaný políciou, a tiež choroba drahej manželky. Dobrosrdečný Marcel sa rozhodne chlapcovi pomôcť a tvorcovia tejto snímky tak veľmi jemným, optimistickým, až idealistickým spôsobom zobrazujú životy postáv na okraji spoločnosti a poukazujú na problém imigrantov vo Francúzsku.

Pri pozeraní filmu budete mať pocit, akoby vás typicky originálne Kaurismäkiho dialógy (perfektne zvládnuté ikonickými francúzskymi hercami ako André Wilms, Pierre Étaix a Kati Outinen) a pre režiséra taktiež typická kamera vytvárajúca nostalgický obraz, preniesli v čase do obdobia asi sedemdesiatych rokov. Hlavné postavy žijú zaseknuté mimo súčasnosti, kam nezasiahlo pokrytectvo, uponáhľanosť a nedôvera panujúce v dnešnom svete.

Le Havre

Osobne sa mi páčil i odkaz na staršiu tvorbu Aki Kaurismäkiho. Napríklad Marcel Marx bol jednou z hlavných postáv i v snímke La vie bohème, kde ho hral ten istý herec, už spomínaný André Wilms. Podobne sa vo viacerých filmoch objavila aj herečka Kati Outinen. Le Havre je však badateľne pozitívnejšie ladený než ostatná Kaurismäkiho filmografia.

Film bol natočený v roku 2011 a premiéra sa konala na festivale v Cannes. Dostal cenu kritiky FIPRESCI, hlavnú cenu za najlepší medzinárodný film na filmovom festivale v Mníchove a Zlatého Huga v Chicagu. Dokonca i Marcelov pes Laika (ktorého hral pes Laika) získal špeciálne ocenenie v kategórií Palm Dog v Cannes.

V Bratislave ho tento mesiac môžete vidieť vo filmovom klube Nostagia i v kine Lumière, kde sa pred samotným Le Havre premieta ešte vynikajúci krátky film Martina Snopka a Ivany Laučíkovej – Posledný autobus.

Konečný verdikt:★★★★☆

Le Havre, komédia, dráma, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, 2011, 93 min. Réžia: Aki Kaurismäki, hrajú: André Wilms (Marcel Marx), Jean-Pierre Darroussin (Monet), Kati Outinen (Arletty) a ďalší.