Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Kúpili sme ZOO – jedným slovom pohoda

Kúpili sme ZOO – jedným slovom pohoda

| On 13, Apr 2012

V kinách od 12. 4. 2012.

Ráno otvoríte noviny. Zemetrasenie, hurikán, povodeň. Večer si zapnete správy. Tri nehody, dve vraždy, jeden únos. Idete spať. Vrieskajúci susedia, kvíliaci pes, otravná mačka. Bežný deň. A čo tak ísť do kina? Nie na brutálnu akciu alebo horor, tých máme dosť aj v realite. Radšej poďte na pohodovú jazdu pod taktovkou Camerona Crowea.

Kúpili sme ZOO

Benjamin Mee je starostlivý otec sedemročnej dcérky a štrnásťročného syna. Život mladej rodinky bol bezproblémový, no choroba a náhla smrť jeho manželky zasiahla všetkých. Benjamin sa na to snaží nemyslieť, čo sa mu však vôbec nedarí. Synove problémy v škole mu situáciu rozhodne neuľahčujú, a tak sa jedného dňa rozhodne urobiť rázny krok – odsťahovanie sa na miesto, kde by zabudol. Napriek varovaniu realitného makléra si spolu s deťmi kúpi veľký dom ďaleko od najbližšieho obchodu. Že na tom nie je nič zvláštne? Nebolo by, keby pri ňom nestála zoologická záhrada, predávaná spolu s ním. Veľký pozemok, sympatický personál a málo peňazí. Ako sa s tým Benjamin vysporiada?

Kúpili sme ZOO

Okolo nás je veľa zla, ale aj veľa dobra. A práve to stelesňuje snímka, ktorá sa práve teraz dostáva do našich kín. Réžiu si vzal na starosť známy Cameron Crowe, stojaci aj za filmami ako Vanilkové nebo či Elizabethtown. Producenti okrem iných do tímu povolali Matta Damona aj Scarlett Johansson a urobili veľmi dobre. Spolu s detskými hercami vytvorili pohodovú partiu, vďaka ktorej dej príjemne plynie. Hoci je atmosféra poznačená smrťou manželky či problémami so znovuotvorením zoo, stále je oveľa dominantnejšia pozitívna stránka filmu. Hlavnými témami diela sú nádej a túžba po šťastí.

Čo sa týka vizuálu, je to presne ten typ snímania, kedy vás nič neruší. Kamera je pokojná, zábery sú presne načasované a rozumne vyberané. O hudbu sa postaral frontman kultovej islandskej skupiny Sigur Rós, takže každé ďalšie slovo na túto tému je zbytočné.

Konečný verdikt:★★★★☆

Kúpili sme ZOO je príjemnou zmenou. Po dlhšej dobe tu máme pohodový rodinný film s prvkami komédie. Obsahuje síce niekoľko klišé, ale to neprekáža. Pán režisér sa s nimi vysporiadal po svojom. K mnohým pozitívam si pripočítajte aj výborné výkony hercov. Napríklad Benjaminova malá dcérka je jasným dôkazom, že o americké herecké hviezdy nebude núdza ani v budúcnosti.

Cieľová skupina:

Romantické duše si rozhodne prídu na svoje. Cynici nech za sebou zavrú dvere. Ďakujeme.

Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo), rodinná komédia, USA, 2011, 124 min., réžia: Cameron Crowe, scenár: Aline Brosh McKenna a Cameron Crowe na základe knižnej predlohy Benjamina Meea, kamera: Rodrigo Prieto, hudba: Jon Thor Birgisson, hrajú: Matt Damon (Benjamin Mee), Scarlett Johansson (Kelly Foster), Thomas Haden Church (Duncan Mee), Colin Ford (Dylan Mee), Maggie Elizabeth Jones (Rosie Mee), Angus Macfadyen (Peter MacCready), Elle Fanning (Lily Miska) a ďalší.