Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Febiofest opustil Bratislavu

Febiofest opustil Bratislavu

| On 10, Apr 2012

Febiofest opustil BratislavuZačala jar – teplé lúče slnka sa „tlačia“ do okien a  filmy Febia do kín. Už tradične (konkrétne devätnásty raz) začala medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa na Slovensku. Zatiaľ čo česká časť odštartovala 22. marca, slovenskí diváci si ešte týždeň počkali. Po projekciách v Bratislave prehliadka pokračuje v Prešove, Martine, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne a púť ukončí v Košiciach.

Program pozostáva z 15 sekcií, ktoré sa sústreďujú na jednotlivé osobnosti a diela domácej i zahraničnej, staršej i súčasnej filmovej produkcie. Priestor tak dostali snímky už veľmi známych tvorcov ako Aki Kaurismäki, Michelangelo Antonioni či Agnieszka Holland (otvorila festival), ale aj menej svetových autorov ako dokumentaristka Zuzana Piussi či Dežo Ursíny, ktorého dodnes mnohí poznajú najmä ako hudobníka. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí aj sekcia, kde Febiofest predstavuje filmy putujúce na plátna v rámci ďalšieho ročníka Projektu 100 (Rozchod Nadera a Simin, Chlapec na bicykli, Hanba…). Z domácej (vrátane českej) tvorby vyzdvihol najmä súčasné snímky, mnohé z nich sme už mali možnosť vidieť na MFF Bratislava či v distribúcii, preto venujem pozornosť predovšetkým „ozajstným“ novinkám.

Film Poupata s nálepkou Českého leva rozpráva sociálny príbeh rodiny, v ktorej každý člen potrebuje väčšiu i menšiu pomoc. Slovenskú novinku zastupuje dokumentárny debut populárneho animátora Andreja Kolenčíka (Čmuchal & sviňa zasahujú, Luníček & Perešníček). Hviezda je dvadsaťminútový náhľad do života človeka-milión, ktorý je rozhodnutý splniť si sen. Medzi ostatné snímky sekcie patria už pomerne dosť známe kúsky ako animovaný Alois Nebel (Tomáš Luňák), igricom ocenený Dom (Zuzana Liová) či takisto vysoko hodnotený Posledný autobus (Martin Snopek, Ivana Laučíková).

Prehliadka je pestrou zmesou filmov rôznych žánrov, postupov, tém či dátumov výroby, preto sa svojim obsahom približuje k rozličným divákom. Febiofest (napriek názvu) nie je festival, ale akási putovná „atrakcia“ (v dobrom zmysle slova), za ktorou necestujú fanúšikovia stovky kilometrov a nestanujú pred kinosálami. Program ponúka kvalitné (no najmä už dobre známe) filmy, a divákov tak láka na nestarnúcu klasiku, ktorá nesklame. Aj to môže byť recept na pekne prežité popoludnie, stačí sa len inšpirovať!