Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Soun Records: nové vydavateľstvo na obzore

| On 06, Apr 2012

6. apríla uzrie svetlo sveta prvý release nového nezávislého vydavateľstva na Slovensku, Soun Records.

Meno Jána Ürögiho je známe zo žitnoostrovskej formácie Gwerkova, pre ktorú vyrába hudobné podklady. Okrem toho skladá aj pod pseudonymom Illl a nedávno založil hudobné vydavateľstvo Soun Records.

Už dlhší čas som sa zahrával s myšlienkou vlastného vydavateľstva, kde by mohli vychádzať naše, moje pesničky a taktiež kde by sme mohli prezentovať tvorbu tých umelcov, ktorí sú nám blízki”- hovorí Jani. „ Náš úplne prvý release bude elektronický split album, nazvaný 10-15mA, ktorý bude obsahovať 3 skladby od .irmy., 3 od Illla, 3 .irma. vs. Illl piesne, ďalej jeden Illl-remix pre .irmu. a remix jednej spoločnej .irma. vs. Illl skladby, ktorý spravil kanadský producent, Jesse Somfay.” Masteringu platne sa ujal americký producer a gitarista James Plotkin, známy spoluprácou s takými hudobníkmi ako Tim Hecker, Fennesz alebo Oneohtrix Point Never. Debutový album pod hlavičkou Soun Records vyjde vo fyzickom formáte, aj ako digipack – CD-čko bude obsahovať aj špeciálny obal a rozličné analógové fotografie.

Pod menom .irma. tvorí Mária Gašparová, speváčka kapiel Gwerkova a SiCK. „Album sme nazvali 10-15mA, ktorý vyjadruje takú hodnotu elektrického napätia, ktoré ešte nie je smrteľné.”- vysvetľuje Gaspi, a dodáva, že skladby z albumu naživo nezaznejú nikde, avšak minulý týždeň ho mohli záujemcovia počuť premiérovo cez britské hudobné rádio Future Music. Vizuálna stránka LP-čka, teda obal, fotky, teaser a videoklip sú prácou Anity Kovács a Kálmána Tarra, za čo sme im veľmi vďační.”

SOUN 2_Irma + Illl

Medzi Soun Records umelcami sa objavujú aj zahraničné mená. „Naše vydavateľstvo je malá komunita hudobníkov a producentov, do ktorej patrí napríklad už spomínaný Jesse Somfay, Sense z Austrálie alebo Nicolas Bandio z Berlína. Sú to ľudia, s ktorými sme sa ešte naživo nestretli, ale sme priateľmi už dlhšiu dobu, v rámci hudby sa navzájom inšpirujeme, a nevyhýbame sa ani vzájomnej kooperácii.”- vraví Jani.

Okrem vydavateľskej činnosti sa zaoberajú aj štúdiovými prácami, mixovaním a masteringom hudby; tu vznikol napríklad aj kritikmi Radio_Head cenou ocenený album Nada od Gwerkovej. „Uvažujeme aj nad vydávaním kníh alebo magazínu, ale momentálne je prvoradá hudobná produkcia”- prezrádza Jani. Soun Records má aj merchandise sekciu, kde ponúkajú originálne, ručne vyrobené tašky a tričká, ktoré navrhuje Zuzana Ürögiová.

Na oficiálnej stránke Soun Records nájdete ešte viac informácií o samotnom vydavateľstve ako aj o zastupovaných umelcoch. Album 10-15 je možné si predobjednať cez sounrecords.com.

Zdroj: Veroni Mészáros

[c foto="Kálmán Tarr"]