Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Hry o život – začína boj o to najcennejšie

Hry o život – začína boj o to najcennejšie

| On 27, Mar 2012

V kinách od 22. 3. 2012.

Po ságach Harry Potter a Twilight nastalo „hluché obdobie“. Teenageri začali hľadať nové dobrodružstvo, príbeh, ktorý by ich zaujal. Pátranie bolo napokon korunované úspechom, keď objavili Hry o život americkej spisovateľky Suzanne Collins. Osudy 16-ročnej Katniss Everdeen sa stali základom trilógie o násilí, falošnosti a láske. Prvá časť, predstavujúca neznámy nový svet, sa práve dostáva do kín v réžii výborného Garyho Rossa (Mestečko Pleasantville, Seabiscuit).

Hry o život

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vzniklo územie, nazvané Panem. V jeho centre stojí Kapitol, sídlo tých najvplyvnejších a najbohatších. Chudobnejší žijú v dvanástich krajoch, ktorých označenie sa odvíja aj od majetkových pomerov obyvateľov. V tom poslednom sa so svojím ťažkým údelom vysporiadava mladá Katniss spolu s mamou a malou sestrou. Ich otec je mŕtvy, takže na všetko ostali samé. Navyše sa blíži termín každoročnej „slávnosti“, označovanej ako Hunger Games. Kvôli účasti jednotlivých krajov v krutej občianskej vojne sa Kapitol ako pamiatku na túto udalosť rozhodol organizovať boj na život a na smrť. Jeho účastníkmi však nie sú gladiátori alebo vycvičení bojovníci, ale jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja vo veku od 12 do 18 rokov. Prežiť môže iba jeden. Tento rok sa vyvolenou stane Primrose, Katnissina sestra. V návale silných emócií sa Katniss rozhodne bojovať za ňu. Spoločne s Peetom, synom pekára, sa vydáva na ďalekú cestu bez akejkoľvek istoty, že sa niekedy vráti.

Suzanne Collins dostala inšpiráciu pre napísanie svojho diela pri sledovaní televízie. Keď prepínala kanály, na ktorých bežali reality shows a zábery z vojny v Iraku, zrazu jej hlavou prebleskla myšlienka vytvoriť krutý svet s prísnymi pravidlami. Ten neustále monitorujú kamery, naživo vysielajúce pre zvedavé publikum. Skutočne, jej dielo je sčasti kritikou médií, sčasti kritikou nespravodlivosti a sociálnej nerovnosti vo svete. Porovnávať Collinsovej tvorbu s kultovým japonským dielom Battle Royale alebo akčnou klasikou Running Man, nakrútenou na motívy knihy Stephena Kinga, možno len čiastočne. Áno, mladí ľudia tu takisto zabíjajú iných mladých ľudí, no okolnosti a motívy sú iné.

Hry o život

Jedným z pilierov filmu (okrem zaujímavej knižnej predlohy, chválenej aj viacerými známymi spisovateľmi) je skvelý herecký výkon Jennifer Lawrence, stvárňujúcej hlavnú hrdinku. Svojím presvedčivým vyjadrením vnútorných pocitov a Katnissiných pohnútok konať dobro opäť dokazuje, že si nomináciu na Oscara (konkrétne za snímku Winter´ s Bone) zaslúžila. Zlatá soška už na ňu čaká… Herecké osadenstvo dopĺňa presvedčivý Josh Hutcherson, rovnako ako velikáni Woody Harrelson, Stanley Tucci a Donald Sutherland. Kamera využíva rozostreté či „trasľavé“ zábery pre navodenie halucinácie alebo dynamickej povahy akcie. O hudbu sa postaral osvedčený James Newton Howard spoločne s T-Bone Burnettom. Tú však nebudete počuť až tak často. Tvorcovia ju využívajú naozaj len v tých pasážach, kde je potrebná. Mimochodom, ak v kinosále vydržíte aj počas záverečných titulkov, odmenou vám bude nádherná skladba od Taylor Swift, na ktorej spolupracovala s country/folkovým duom The Civil Wars.

http://www.youtube.com/watch?v=A4aHBXv3Nx0

Konečný verdikt:★★★★☆

Hry o život predstavujú mix rôznych žánrov – sci-fi, drámy aj akčného filmu. Dokonca nevynechávajú ani romantiku. Niekto môže namietať jednu-dve nezrovnalosti, niekto chýbajúce vysvetlenia, no pre tých odporúčam prečítať si knihu. Film ju vhodne dopĺňa. Dejovo je verný svojej predlohe, k čomu určite prispela prítomnosť autorky pri tvorbe scenára. Dámy a páni, máme tu nový fenomén.

Cieľová skupina:

Ak vám niečo hovoria slová dobrodružstvo, akcia, láska zabalené do príbehu z budúcnosti, túto ságu si zamilujete.

Hry o život (The Hunger Games), akčná sci-fi dráma, USA, 2012, 142 min., réžia: Gary Ross, scenár: Gary Ross, Billy Ray a Suzanne Collins na základe jej knižnej predlohy, kamera: Tom Stern, hudba: James Newton Howard a T-Bone Burnett, hrajú: Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen), Josh Hutcherson (Peeta Mellark), Woody Harrelson (Haymitch Abernathy), Stanley Tucci (Ceasar Flickerman), Elizabeth Banks (Effie Trinket), Donald Sutherland (prezident Snow), Lenny Kravitz (Cinna), Wes Bentley (Seneca Crane) a ďalší.