Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Dánske trio WhoMadeWho netreba obísť (Hudobné recenzie)

Dánske trio WhoMadeWho netreba obísť (Hudobné recenzie)

| On 22, Mar 2012

WhoMadeWho – Brighter

WhoMadeWho – BrighterPosledná dánska skupina, ktorá ma natoľko zaujala, že som si ihneď zamiloval celú ich tvorbu, bola indie-rocková formácia Efterklang. Po dlhom čase som objavil ich talentovaných krajanov, ktorí si zvolili jednu pieseň od AC/DC ako názov kapely. Neskutočná zmes disco hudby, rocku, elektronickej produkcie a punku predstavuje pre nich živnú pôdu. Stačí spomenúť mená ako LCD Soundsystem, Daft Punk, Hot Chip a Justice, s ktorými koncertovali a malo by byť hneď jasné, v akých hudobných polohách sa hýbeme. Vtipný je aj príbeh, ako sa dostali do širšieho povedomia – na jednom stredne veľkom festivale v Španielsku (Festival Internacional de Benicàssim) mali vystupovať hneď po headlineroch Klaxons. Tí ale nestíhali svoje vystúpenie a dánske trio ich viac než úspešne zastúpilo. Brighter je ich štvrtým albumom a do pozornosti by som ho dal najmä poslucháčom, ktorí poznajú tvorbu francúzskeho dua Justice, ale zdá sa im príliš diskotékové. WhoMadeWho ponúkajú okrem dance-punkovej produkcie aj chytľavé piesne.

Konečný verdikt:★★★★☆

WhoMadeWho – Brighter (2012), GOMMA, dance/punk/rock/disco/electronica

Michael Kiwanuka – Home Again

Michael Kiwanuka - Home AgainKaždý rok zverejní britská vysielacia spoločnosť BBC niekoľko mien interpretov, ktorých tipuje ako hlas nadchádzajúceho roka, teda Sound of XYZ. Hlasujú hudobní kritici a vždy začiatkom januára sa povie meno víťaza. Ľudia sa viac zamerajú na vyhlásených hudobníkov, pričom čakajú, že práve ich debut ich ohúri. Vyzerá to mierne pritiahnuté za vlasy, ale súťaživosť máme krvi a nie nadarmo jediné kamenné obchody, ktoré sa aj dnes otvárajú, sú stávkové kancelárie. Sound of 2012 sa stal mladý Londýnčan Michael Kiwanuka s koreňmi v Ugande. Singel Tell Me A Tale právom upútal a všetci čakali akou hudbou vyplní celé CD. Album Home Again sa vezie na súčasnej vlne soulu a folku v duchu Adele. Na tom by nebolo nič zlé, keby kvalitou piesní siahal trochu vyššie. Po pestrofarebne melodickom úvode zaplaví poslucháča jednofarebná zmes obohraného soulu. Samozrejme, aj dobré recyklovanie stojí za pochvalu, no na päť Grammy a tri milióny predaných CD to tentokrát nebude.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Michael Kiwanuka – Home Again (2012), Polydor, soul/folk

Mark Lanegan Band – Blues Funeral

Mark Lanegan Band – Blues FuneralAmerický spevák a hudobník je na hudobnej scéne aktívny viac než dvadsať rokov a stále dokáže prekvapiť. Za posledných šesť rokov to bola aj spolupráca so speváčkou Isobel Campbell, s ktorou nahral tri albumy duetov a každý zožal úspech. Naposledy to bolo v roku 2010 s albumom Hawk. Po svetovom turné si vzal voľno a pomaly začal skladať vlastné piesne. Sólový album totiž nevydal od roku 2004. Aj preto predchádzali Blues Funeral veľké očakávania. Mark Lanegan zas raz nesklamal, jeho siedmy sólový počin ťahá dopredu najmä jeho nezameniteľný chrapľavý hlas. Bez dobrých piesní by to však nefungovalo. Striedajú sa pomalé bluesové balady s rockovejšími motívmi. Celkovo ide o príjemnú takmer hodinu hudby. Samozrejme, kriticky by sa dal hodnotiť menej zaujímavý záver, akoby sa autorovi minuli progresívnejšie nápady, no podobnej hudby je už dnes málo a preto pohladí príjemne na duši aj nie úplne geniálny počin.

Konečný verdikt:★★★½☆

Mark Lanegan Band – Blues Funeral (2012), 4AD, blues/rock