Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Deň zrady – lojálnosť na prvom mieste

Deň zrady – lojálnosť na prvom mieste

| On 19, Mar 2012

V kinách od 15. 3. 2012.

Politika je komplikovaná hra. Jedna časť aktérov ňou prechádza s čistým štítom, druhá sa môže zamotať do siete intríg, špinavostí, korupcie. A práve o tom rozpráva v poradí štvrtá snímka, pod ktorú sa režijne podpísal jeden z hollywoodskych velikánov George Clooney. V atmosfére po vypuknutí kauzy Gorila na Slovensku a niekoľko mesiacov pred americkými prezidentskými voľbami je načasovanie jej uvedenia zvolené vhodne.

Deň zrady

Sledujeme osud Stephena Meyersa, ambiciózneho spolutvorcu kampane guvernéra Mika Morrisa. Ako jeden z posledných dvoch kandidátov Demokratickej strany sa Morris usiluje získať na svoju stranu voličov mimoriadne dôležitého štátu Ohio. So Stephenovou prácou sú všetci, vrátane samotného šéfa kampane, veľmi spokojní. Všetko sa ale zmení po jeho stretnutí s hlavným stratégom súpera. Od tej chvíle sa otázka lojálnosti dostáva na prvé miesto a cesta späť je nemožná. Hlavný hrdina sa pomerne rýchlo ocitne v slepej uličke. Zostáva len na ňom, ako sa s tým všetkým vysporiada.

Deň zrady

Clooneyho kariéra v hereckej aj režijnej oblasti je inšpiráciou pre mnohých ľudí pôsobiacich vo filmovej brandži. Z lekára na Pohotovosti sa stal vyzretý tvorca, pre ktorého nie je žiadnym problémom vystavať strhujúcu drámu založenú na divadelnej hre. Do hlavnej úlohy obsadil čoraz populárnejšieho Ryana Goslinga. Jeho Stephena vnímame ako zodpovedného, možno trochu naivného agitátora a stratéga, uznávajúceho zásady. Jedno stretnutie však zmení nielen jeho, ale tiež celé okolie. Okrem Ryana uvidíte aj herecké legendy v podaní Paula Giamattiho, ktorý sa už k politike dostal vo výborne nakrútenom miniseriáli z produkcie HBO John Adams o živote druhého amerického prezidenta, a Philipa Seymoura Hoffmana. Obaja sú tradične skvelí. Ďalšie roly sú takisto obsadené veľmi vhodne a nesmieme zabudnúť ani na samotného Clooneyho, stvárňujúceho kandidujúceho guvernéra. Cit pre výber hercov mu skrátka nechýba.

Obrazovú stránku tvorenú predovšetkým minimalistickými zábermi na tváre a postavy, ideálne zvolenými pre tento typ filmu, dopĺňa kvalitná hudba. Tú má na svedomí Alexandre Desplat, stojaci, napríklad, aj za melódiami v posledných dvoch častiach série o Harrym Potterovi. Spoločne sa tak tvorcovia postarali o hodnotný zážitok.

Konečný verdikt:★★★★☆

Deň zrady predstavuje napínavú politickú drámu, v ktorej nič nie je sväté. Hovorí o osobných záujmoch nadradených nad čestnosťou. Príbeh nie je skutočný, no niektoré prvky sa s realitou môžu zhodovať…

Cieľová skupina:

Odporúčam hlavne pre divákov sledujúcich politiku a zaujímajúcich sa o jej odvrátenú stránku. Ostatní však takisto ocenia kvality tohto diela, najmä zaujímavý dej plný napätia a skvelé herecké výkony.

Deň zrady (The Ides of March), politická dráma, USA, 2011, 101 min., réžia: George Clooney, scenár: George Clooney, Grant Heslov a Beau Willimon (na motívy jeho divadelnej hry Farragut North), kamera: Phedon Papamichael, hudba: Alexandre Desplat, hrajú: Ryan Gosling (Stephen Meyers), George Clooney (guvernér Mike Morris), Philip Seymour Hoffman (Paul Zara), Paul Giamatti (Tom Duffy), Evan Rachel Wood (Molly Stearns), Marisa Tomei (Ida Horowicz), Jeffrey Wright (senátor Thompson) a ďalší.