Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Čtyři slunce svítí pro radost

Čtyři slunce svítí pro radost

| On 15, Mar 2012

V kinách od 8. 3. 2012.

Pred týždňom sa konalo prestížne odovzdávanie cien Český lev, ktoré už od roku 1993 udeľuje Česká filmová a televízna akadémia. Krátko po „ukončení“ a vyhodnotení filmového roku 2011 sa na našich plátnach ocitol ďalší český film – Čtyři slunce, ktorého premiéra prebehla na Sundance Film Festival.

Čtyři slunce

Príbeh filmu Čtyři slunce sa odohráva v súčasnosti, kde je v pozornosti viac-menej bežná česká rodina. Jára žije s Janou, s ktorou vychováva okrem spoločného potomka aj syna z prvého manželstva. Véna je chlapec zmietaný pubertou a otcovou nedôverou v úspech. V určitej forme puberty sa však nachádza aj samotný Jára, ktorý si nedokáže udržať prácu a usiluje sa, aby jeho prvorodený nedopadol podobne. Do vzťahu medzi otcom a synom zasahuje aj Jana, no miesto riešenia komplikovanú situáciu rodiny ešte viac zamieša. Drámu nadľahčuje miestny „šaman“ Karel so svojimi magickými kameňmi a neočakávanými rozhodnutiami. Okrem doplňujúcej funkcie prináša do diela otázky spirituality či vnútorného presvedčenia. Nevylučujem prítomnosť aj iných funkcií postavy, no v tom prípade sa na povrch nedostali adekvátnym spôsobom. Na Vénu má zásadný vplyv jeho priateľ Jerry, ktorému (ako sa snaží povedať režisér) pokazila život a potenciálnu budúcnosť rodina.

Čtyři slunce

Bohdan Sláma nie je vo filmovom priemysle žiaden debutant. Za sebou má niekoľko či už viac alebo menej úspešných projektov ako Venkovský učitel či Štěstí. Pre Čtyři slunce si zvolil klasickú tému rozporu na rodinnej pôde. Zlyhanie role otca ako vzoru, nevera, neúspech, ale aj neblahý vplyv okolia na vývin človeka v primárnom stupni socializácie. V centre pozornosti je tak psychika postáv, do ktorej sa kamera snaží nahliadnuť cez časté detaily tvárí a navyše navodzuje dojem autenticity takmer úplným vylúčením statickosti záberov. Autori dbali aj na farebnú kompozíciu, do ktorej zároveň priniesli aj niečo iné ako stereotyp ostatných českých snímok.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Dielo neuškodí (aj keď som poslednú scénu značne pretrpela), ale ani neprekvapí. Prináša do umenia prvky súčasnej „populárnej“ kultúry a zároveň upozorňuje na dôležitosť kvalitného rodinného zázemia a vzdelania.

Cieľová skupina:

Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o artový počin, ale myslím, že je dielo dostatočne čitateľné aj pre bežného diváka, ktorého už omrzel český filmový pohľad na socializmus.

Čtyři slunce, dráma, Česká republika, 2012, 105 min., réžia: Bohdan Sláma, scenár: Bohdan Sláma, kamera: Marek Diviš, zvuk: Jan Čeněk, hudba: Vypsaná fixa, strih: Jan Daňhel, hrajú: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Marek Šácha, Anna Bubeníková, Karel Roden, Klára Melíšková, Igor Chmela, Jiří Mádl a ďalší.