Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Svetový post-rock zo strednej Európy: Rosa Parks a Dawn To Come v Bratislave

| On 11, Mar 2012

Špičkový post-rock a sludge sa nemusí nutne rodiť tisícky kilometrov od nášho hlavného mesta. Na najbližšej akcii koncertnej série After Hours o tom presvedčia overení maďarskí inštrumentalisti Rosa Parks z Győru a prešovské trio Dawn To Come, ktoré v Oblude pokrstí svoje čerstvé debutové EP. Stane sa tak už 25. marca.

ROSA PARKS (HUN)

Štvorica, pomenovaná po americkej černošskej aktivistke, vyrástla z indie gitaroviek, aby sa začala venovať dlhým a melodickým plochám a asociovala ten najklasickejší post-rock á la Explosions in the Sky alebo This WIll Destroy You, najnovšie aj so štipkou math-rocku a hardcoru. Koncom roku 2010 debutovali s EP-čkom, ktoré sa dá stiahnuť zadarmo z ich Bandcampu. V susednom Maďarsku patria k najvyhladávanejším predskokanom veľkých post-rockových mien, v Bratislave sa predstavia už po niekoľký raz, naposledy si tu zahrali s talianskymi Raein.

DAWN TO COME (SK)

Dawn To Come svojimi pomalými a temnými skladbami, vyrastajúcimi z malých nápadov rastúcich do epických koncov, jasne definujú žánre sludge a post-metal. Za pár mesiacov ich existencie už stihli predskakovať kapelám ako Carusella, Rosetta, Rosa Parks alebo My Pollaris Artillery a pôvodné duo doplniť o basgitaristu Dana z tatranských Time Of My Life.
Ich debutové EP, ktoré vyšlo v januári pod labelom Exitab, ponúka síce len dve skladby, no viac ako osemnásť minút hudby. Epická dĺžka skladieb potvrdzuje ich žánrovú príslušnoť, na Slovensku stále málo vídanú. Zároveň Dawn To Come ponúkajú zvuk, ktorý sa nemá prečo stratiť medzi veľkými zahráničnými menami.

OBLUDA / 25. 3. 12 / 20:00 / 4€