Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Medzi vlkmi – nezvratný osud na Aljaške

Medzi vlkmi – nezvratný osud na Aljaške

| On 10, Mar 2012

V kinách od 8. 3. 2012.

Svorka vlkov, osem drsných chlapov a jedno zrútené lietadlo. V krátkosti som vám priblížil to najdôležitejšie, čo by ste pred návštevou kina mali vedieť. Samotná snímka je však komplexnejšia. Aj vďaka tomu ide o veľmi slušný kúsok obohacujúci filmografiu talentovaného režiséra Joea Carnahana (Narkotiká, A-Team).

Medzi vlkmi

John Ottway pracuje pre ropnú spoločnosť pôsobiacu na nehostinnej Aljaške. Jeho úlohou je chrániť zamestnancov (trestancov, bitkárov) pred útočiacimi vlkmi. Po piatich týždňoch ťažkej práce sa lietadlom vracajú domov. Už len preletieť búrku a čoskoro budú doma so svojimi rodinami. Osud má ale iné plány. Po hrozivom páde lietadla prežije len osem ľudí, pričom jedným z nich je práve Ottway. Štastena je premenlivá, a tak sa po počiatočnej radosti z prežitia dostávajú do krutej reality. Nemajú jedlo, pitie, všade okolo je sneh a chlad. Navyše ich niečo ohrozuje. Boj o prežitie s nejasným výsledkom sa začína…

Liam Neeson už viackrát potvrdil, že vďaka svojmu hereckému umeniu nemá problém utiahnuť celý film. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Jeho postava je komplexná a zaujímavá. Stvárňuje drsného lovca, no nechýba mu empatia a cit. Túži byť znova v blízkosti svojej milovanej manželky, aj keď je to nemožné. Jeho čas ešte neprišiel. Po nehode musí ako vodca zabezpečiť prežitie ostatných a ich návrat do civilizácie. Nebude to jednoduché a hladní vlci mu to rozhodne neuľahčujú. Postupne sa z chlapov stáva protipól svorky šeliem, ktorá má takisto svojho „alfa samca“. Zvíťaziť môže iba jeden.

Medzi vlkmi

Ostatné herecké výkony sú štandardné, ani zlé, ani nadpriemerné. Máme tu slabocha, rebela aj niekoľko odvážnejších jedincov. Po zvukovej stránke je snímka výborná, hudba sa ozýva presne tam, kde by mala. Vizuálne je na tom podobne, najmä vďaka reálnym exteriérom nakrucaným v Kanade. Trochu horšie sú na tom počítačom vytvorení vlci, ale nejde o nič hrozné. Pôsobia len menej skutočne, to je všetko. Zábery na svietiace oči v tme či hrôzostrašné zavýjanie kdesi v diaľke vás vystrašia dostatočne. Čo sa týka efektov, za vrchol považujem spomínaný pád lietadla. Tvorcovia ho spracovali tak živo, až sa lietania začnete naozaj báť. Každopádne, nemyslite na to a film si choďte pozrieť.

Konečný verdikt:★★★½☆

Medzi vlkmi je nadpriemerný triler, v ktorom sa síce objavuje aj hollywoodske klišé, no opiera sa o výborné audiovizuálne spracovanie a skvelého Liama Neesona. Napriek určitému spomaleniu deja v niektorých častiach druhej polovice vás napätie pripúta k stoličkám.

Cieľová skupina:

Ak máte radi napínavé trilery, drámy alebo horory v kombinácii s kvalitným hercom v hlavnej úlohe, túto snímku vám odporúčam.

Medzi vlkmi (The Grey), dobrodružný akčný triler, USA, 2012, 117 min., réžia: Joe Carnahan, scenár: Joe Carnahan a Ian Mackenzie Jeffers na základe jeho poviedky „Ghost Walker“, kamera: Masanobu Takayanagi, hudba: Marc Streitenfeld, hrajú: Liam Neeson (Ottway), Dallas Roberts (Hendrick), Frank Grillo (Diaz), Dermot Mulroney (Talget), Nonso Anozie (Burke), Joe Anderson (Flannery), Ben Bray (Hernandez), James Badge Dale (Lewenden), Anne Openshaw (Ottwayova manželka) a ďalší.