Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Železná lady – ťažký život výnimočnej političky

Železná lady – ťažký život výnimočnej političky

| On 07, Mar 2012

V kinách od 1.3. 2012.

Životopisné filmy sú špecifickým žánrom kinematografie. Niektorí tvorcovia v nich uprednostňujú dynamický strih a dôraz na skutky, iní pokojnejšie plynúci dej a predovšetkým vykreslenie duševného rozpoloženia postavy v rôznych situáciách. A to je aj prípad snímky, pod ktorú sa podpísala pomerne neznáma režisérka Phyllida Lloyd.

Železná lady

Vo svojej dobe išlo o niečo výnimočné, že sa mladá Margaret Roberts (neskôr Thatcher) pokúšala získať kreslo v britskom parlamente. Snažila sa dostať do prostredia, v ktorom nemala veľké vyhliadky na uznanie. Príčinou bolo nielen pohlavie, ale aj pôvod. Hoci sa jej to na prvýkrát nepodarilo, neskôr začala hviezda mladej političky závratne stúpať. Vysoké funkcie však so sebou prinášajú veľké bremená, najmä pokiaľ rozhodujete o chode štátu. Prvá žena na poste britského predsedu vlády sa často potýkala s prekážkami. Stálo ju veľa síl a odhodlania, aby ich prekonala, no dokázala to. Ťažká práca a neschopnosť vysporiadať sa so smrťou manžela si však vypýtali svoju daň. Na sklonku života trpela halucináciami, ktorých sme ako diváci svedkami vo väčšej časti filmu…

Ten síce nie je vysoko nadpriemerný, no latku rozhodne ani nepodlieza. To, čo v podstate štandardné biografické dielo dostáva do výšin, je brilantný výkon Meryl Streep. Vôbec sa nečudujem, že zatiaľ už sedemnásťkrát na Oscara nominovaná herečka si na tohtoročnom udeľovaní za svoj výkon odniesla ďalšiu zlatú sošku. Počas sledovania som sa tak silno stotožnil s postavou Maggie, ako premiérku prezývali, až som si vôbec neuvedomil, že ju niekto hrá. Netreba však zabudnúť ani na výborného Jima Broadbenta, stvárňujúceho jej životného partnera. U nás je známy predovšetkým ako rokfortský profesor zo série o Harrym Potterovi.

Železná lady

Spomínaná režisérka doteraz stála iba za komerčne úspešným muzikálom Mamma Mia! a jedným televíznym filmom. Skúsenosti teda zatiaľ len nadobúda a nemá ešte úplne vyprofilovaný štýl. Napriek tomu nenakrúca zle. Divákom ponúka klasický typ rozprávania, charakteristický pre tento žáner. Je samozrejmé, že všetko stojí najmä na skvelom výkone oscarovej herečky v hlavnej úlohe. Kamera je príjemná, zábery nie sú rušivé, všetko je prirodzene zobrazené. Hudba je, naopak, rôznorodá. Jemne pôsobiace pasáže striedajú dynamické, keď sa zobrazujú protesty proti vláde.

Konečný verdikt:★★★½☆

Železná lady je zaujímavý biografický film, zobrazujúci neľahký život najvýznamnejšej britskej političky. Spôsob rozprávania možno nesadne každému, no aj tak je hlavným dôvodom návštevy kina Meryl Streep, ktorej výkon vás chytí za srdce.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia životopisných diel a hereckých legiend si určite prídu na svoje.

The Iron Lady (Železná lady), životopisná dráma, Veľká Británia, Francúzsko, 2011, 105 min., réžia: Phyllida Lloyd, scenár: Abi Morgan, kamera: Elliot Davis, hudba: Thomas Newman, hrajú: Meryl Streep (Margaret Thatcher), Jim Broadbent (Denis Thatcher), Iain Glen (Alfred Roberts), Alexandra Roach (mladá Margaret Thatcher), Olivia Colman (Carol Thatcher), Harry Lloyd (mladý Denis Thatcher) a ďalší.